10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint H5PC15M6 UK
Semi Integrated Dishwasher, 15 Place Settings, C Rated
£429
Free Delivery
- Product code: 869991724530
- Place Settings - 15
- Third rack
- Maxi space tub
- Activedry
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 820 x 598 x 555
Energy
Rating
| Type | Semi Integrated Dishwasher |
| Brand | Hotpoint |
| Model | H5PC15M6 UK |
| Also known as: | 869991724530 |
| EAN: | 5054645724536 |
| Third rack - a removable rack for extra space and versatile loading possibilities. | |
| Maxi space tub - count on hotpoint dishwashers to give you all the space you need for wine glasses, big pots and pans, and even large plates. | |
| Activedry - activedry opens the dishwasher door by 10cm when the internal temperature is around 40c, allowing air to circulate for a natural yet improved drying performance. | |
| Auto programmes - auto programmes automatically adjusts the energy, water and time based on the level of dirt, giving you clean and dried dishes while saving up to 50%*** on resources. choose auto intensive for stubborn, baked-on food, auto mixed for your everyday loads, and auto fast for lightly soiled dishes. |
| Appliance placement | Semi built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Door colour | Not applicable |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.3 m |
| Inlet hose length | 1.55 m |
| Outlet hose length | 1.5 m |
| Number of baskets | 2 basket(s) |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Number of place settings | 15 place settings |
| Number of washing programs | 10 |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 44 dB |
| Dishwashing programs | Auto-Mixed, Daily 50°C, Delicate 45°C, Eco 50°C, Hygiene, Intensive 65°C, Quick 45°C, Self-clean 65°C, Silent 55°C, Soak |
| Temperature (max) | 65 °C |
| Cycle time | 210 min |
| Drying system | ActiveDry |
| Maximum hot water supply temperature | 60 °C |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Extra dry | Yes |
| Half-load | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Water consumption per cycle | 9.5 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 76 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 1900 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 555 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 35.5 kg |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 560 mm |
| Installation compartment height (min) | 820 mm |
| Installation compartment height (max) | 900 mm |
| Hotpoint technologies (dish washing) | ActiveDry, Auto Programmes, Extra Dry, Maxi Space Tub, Railing system, Sanitising Cycle, Third Rack |
| Package width | 625 mm |
| Package depth | 675 mm |
| Package height | 910 mm |
| Package weight | 37.5 kg |
| Country of origin | Poland |
Half load
The half load option only uses the required amount of energy and water without compromising on performance designed for when the machine isn't full.
Maxi space tub
10%* more usable space for all your dishwashing needs.
*Comparison between Hotpoint dishwasher models with standard tub and Hotpoint dishwasher models with Maxi Space tub. Extra space refers to the increased total loading area among the three racks.
Third basket
Sliding and modular, it could be reduced by 2/3 of its surface to arrange bigger dishes in the lower basket.
Delay timer
The function to delay by up to 24 hours the start of the washing program, allowing you to run the dishwasher at any time of the day, even when you're out.
Activedry
ActiveDry opens the dishwasher door by 10cm when the internal temperature is around 40C, allowing air to circulate for a natural yet improved drying performance.
15 place settings
Our cleverly designed cutlery basket and upper and lower baskets mean you've got space for up to 15-place settings, so cleaning up is a breeze, even after the biggest dinner parties.
Easy fit installation
Our new dishwasher range comes with door installation fittings to suit any kitchen installation. In kitchens with fixed plinths, fixed hinges are available, while sliding hinges allow cabinetry doors to slide seamlessly under dishwashers.
Aquastop
Leak prevention and containment system that automatically close the water inlet and activates the drain pump if a possible leak is detected.
Hot water connection
Possibility to connect water to an hot water pipe (up to 60oC).
Auto programmes
Auto Programmes automatically adjusts the energy, water and time based on the level on dirt, giving you clean and dried dishes whilst saving up to 50%* on resources. Choose Auto Intensive for stubborn, baked on food, Auto Mixed for your every day loads, and Auto Fast for lightly soiled dishes. *Results referred to the auto mixed program and to water. Different level of savings reached on the other auto cycles. Tested internally comparing least intensive and most intensive execution of the auto cycle.
Automatic function intense
Automatic program for heavily soiled dishes and pans.
Automatic function rapid
Automatic program to clean a half load of normally soiled crockery in short time.
Sanitising cycle
Maximise the hygiene of your dishes by eliminating 99.999%* bacteria with the sanitising cycle. *Tested and certified by VDE Prf- und Zertifizierungsinstitut GmbH and Swissatest Testmaterialien AG.
Express cycle
When you need your dishes in a hurry. The rapid wash cycle will wash a small load of lightly soiled dishes in just 30 minutes.
Intensive
A dedicated program for heavily soiled crockery, with burnt food residuals, especially suitable
for pans and saucepans.
Glass care
Keep your favourite glassware free from water marks wash after wash with a dedicated cycle and specially designed glass holders that ensure your glassware is safely washed and dried to perfection. Simply fold away when not in use to maximise your space.
Flexi zone
The new dishwasher allows maximum load flexibility with 13, 14 and 15 covers. Each configuration is equipped with mobile elements for an efficient arrangement of your dishes. The adjustable parts are also colour coded, making the user experience even more accessible.
Flexiload
Flexibility makes space for everything - create additional space in the lower basket by loading pans vertically.
Rack lift up
The adjustable 2nd rack can be moved up or down to create additional space to fit taller or bulky items.
Railing system
Our redesigned inner door improves the stability of the lower rack when loading and unloading, to avoid any derailing.
Energy class c
Superior performances coupled with high energy savings are guaranteed at C energy class. So you can give the best care for your home and the ennvironment.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Semi Integrated Dishwashers
A semi integrated dishwasher is partially covered by a furniture door, with the control panel readily accessible (and in full view) at the top of the fascia. All semi integrated dishwashers will need a partial-height cabinet door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £143 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More


Loading
You've added an item to your basket.