10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint HPK26363W4UK
No Frost Fridge Freezer, 60/40, White, E Rated
£429
Free Delivery
- Product code: 869991727730
- Net Capacity - Fridge 210 Litres/Freezer 106 Litres
- Dual No Frost
- Even Flow
- Touch Display
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1865 x 595 x 663

Energy
Rating
| Type | No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Hotpoint |
| Model | HPK26363W4UK |
| Also known as: | 869991727730 |
| EAN: | 5054645727735 |
| Dual No Frost - Dual No Frost technology is our best solution to keep your fridge and freezer frost free. This model features two independent evaporators that consistently circulate air around both your fridge and freezer, so ice and moisture can't build up. It means you won't be left with soggy salads, and you'll never have to defrost your fridge or freezer again | |
| Even Flow - Even Flow technology gently distributes consistent, cool air across every shelf, helping to maintain a stable temperature that preserves the taste and nutrients of your fruit and vegetables while reducing weight loss | |
| Touch Display - Refrigerate your food with precision by controlling your appliance at the touch of your fingertips | |
| Inverter Compressor - Our quiet and durable Inverter Compressor immediately reacts to the door being opened, swiftly restoring a stable temperature to keep your food fresh and energy bills lower | |
| Fast Freeze - When you return home with the food shop, you can be sure your freezer will help to preserve the freshness of your food by freezing it in super speedy time | |
| Smooth Fit - These handy door hinges open to 90 to fit any kitchen layout. Whether placed against a wall or in a corner, the door will always open fully, helping to maximise the space in your home | |
| Door Open Alarm - The handy fridge door alarm will let you know if it's been accidentally left open, preventing any mishaps so your food stays fresh and energy is saved |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door assembly | Door-on-door |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Inverter technology | Yes |
| Total net capacity | 316 L |
| Climate class | ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Holiday function | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 210 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Cooling system | Dynamic (fan-assisted) |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 3 |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Door bottle retainer | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 106 L |
| Freezing capacity | 6 kg/24h |
| Storage time during power failure | 11 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 247 kWh |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 595 mm |
| Depth | 663 mm |
| Height | 1865 mm |
| Weight | 70 g |
| Hotpoint technologies (food storage) | Dual No Frost, Even Flow, Fast Freeze, Fresh Zone, Inverter Compressor, SmoothFit™, Suitable For Outbuildings, Touch Control |
| Package width | 661 mm |
| Package depth | 762 mm |
| Package height | 1932 mm |
| Package weight | 75 g |
| Country of origin | Turkey |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Thu 21st May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.