10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint HDG6GDCB1
Gas Cooker with Double Oven, Black, A+ Rated
£499
Save £20
Was £519
Free Delivery
Spread the cost:
£41.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 19th May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.69 p/m
Flexible Finance Options
£41.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 869991729640
- Capacity (Usable Litres) - 78/34
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Zones - 4
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 600 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | Gas Cooker with Double Oven |
| Brand | Hotpoint |
| Model | HDG6GDCB1 |
| Also known as: | 869991729640 |
| EAN: | 5054645729647 |
| Catalytic liners in the main cavity - our liners catch grease and fat splatters, burning them off while you cook. all you need to do is wipe away any residue for a hassle-free clean-up. | |
| Matte enamel pan supports - keep your pans secure and stable while cooking with dependable, long-lasting matt enamel supports. | |
| Glass lid - our durable glass lid helps to protect your kitcehn from splatters and protects your cooker when not in use. aligning with your work surface, our glass lids also create more space in your kitchen. | |
| Lpg convertible - if you don't have access to natural gas, this cooker includes a handy kit to convert it to liquefied petroleum gas (lpg). |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Black |
| Control position | Front |
| Control panel material | Glass |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | Button ignition |
| Cooking zone 1 power | 1000 W |
| Cooking zone 2 power | 2000 W |
| Cooking zone 3 power | 2900 W |
| Cooking zone 4 power | 2000 W |
| Pan support material | Enamelled |
| Cover material | Glass |
| Hob cover | Yes |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Gas |
| Oven net capacity | 78 L |
| Oven door opening | Side opening |
| Interior light | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Catalytic liners on side walls | Yes |
| Oven 2 size | Medium |
| Oven 2 power source | Gas |
| Oven 2 net capacity | 34 L |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Oven timer type | Digital |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy consumption (conventional) | 5.4 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 1.5 MJ |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 1.44 kWh |
| Grill grid included | Yes |
| Baking tray | Yes |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 61.4 kg |
Catalytic liners
Catalytic Liners are special panels that catch fat spits and grease, removing them naturally during the cooking process. So when your passion is cooking, not cleaning, Hotpoint has you covered.
Xl cavity
Spacious oven capacity to cook even the biggest of roast dinners for all the family.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £166.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.