Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint HDE6VDC2B1
Electric Cooker with Double Oven
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 869991729690
- Capacity (Usable Litres) - 75/38
- Hob Type - Ceramic hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 4
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 600 x 600 (excluding handles and knobs)
A
Energy
Rating
Thoughtfully designed with the latest technology and a timeless style, this Hotpoint freestanding cooker is the perfect addition to your kitchen. Finished in sleek black with a modern glass control panel and dials, it’s ideal for everything from hearty family favourites to adventurous new recipes.
This 60cm width cooker has an impressively large main oven, giving you plenty of space to cook with ease. Thanks to Hotpoint’s Multiflow technology, a precise and consistent temperature is distributed across every shelf, meaning every dish is cooked to perfection no matter where you place it. Plus, the oven light lets you check on your dishes without opening the door, while the timer will alert you when your meal is ready so you won’t have to worry about overcooking dinner. Complemented by a smaller top oven, this cooker gives you added flexibility to cook a variety of meals, whatever the occasion. Catalytic Liners in both ovens catch grease and fat splatters, burning them off while you cook, so all you need to do is wipe away any residue for a hassle-free clean.
The ceramic hob offers both ease and simplicity in the kitchen, so you can whip up a tasty meal in no time.
On top of these great features, this cooker also has an A energy rating, delivering outstanding performance while maintaining excellent energy efficiency.
| Type | Electric Cooker with Double Oven |
| Brand | Hotpoint |
| Model | HDE6VDC2B1 |
| Also known as: | 869991729690 |
| EAN: | 5054645729692 |
| Catalytic liners in both cavities - our liners catch grease and fat splatters, burning them off while you cook. all you need to do is wipe away any residue for a hassle-free clean-up. | |
| Multiflow (in main oven) - hotpoints multiflow technology ensures a precise and consistent temperature across every shelf, so every dish is cooked to perfectionno matter where it's placed. | |
| Light in oven - easily see how your culinary creations are getting on without needing to open the oven door. | |
| Timer - our timer will alert you when your meal is ready, so you wont have to worry about overcooking dinner. |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Black |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Hob type | Ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 power | 1200 W |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 power | 1700 W |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 power | 1700 W |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 power | 1200 W |
| Residual heat indicator | Yes |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 75 L |
| Oven position | Bottom |
| Interior light | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Bottom |
| Oven 2 net capacity | 38 L |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.83 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.75 kWh |
| Oven 2 energy consumption (forced convection) | 0 kWh |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 54.7 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1025 mm |
| Package weight | 58.5 kg |
Loading
You've added an item to your basket.