10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Indesit IDMA 8564 MY TIME UK
Washer Dryer, 8kg/5kg, 1400 Spin, White, D Rated
£349
Service that goes further
- Product code: 869991734270
- Capacity (kg) - Wash 8/Dry 5
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Push&Go
- Quick 5
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 520 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | Indesit |
| Model | IDMA 8564 MY TIME UK |
| Also known as: | 869991734270 |
| EAN: | 8050147734278 |
| Push&Go | |
| Quick 5 | |
| Inverter Motor | |
| Child Lock |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Inverter technology | Yes |
| Door colour | Black |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Display type | LED |
| Drum material | Stainless steel |
| Drum volume | 53 L |
| Water fill | Cold |
| Rated capacity (washing & drying) | 5 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | C |
| Rated capacity (washing) | 8 kg |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Noise emission class | B |
| Noise level (wash) | 76 dB |
| Overflow protection | Yes |
| Half-load | Yes |
| Number of washing programs | 13 |
| Number of drying programs | 2 |
| Delay start (max) | 24 h |
| Adjustable temperature | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 47 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 47 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 78 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 263 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Country of origin | China |
| Indesit technologies (clothes care) | Eco Wash, Inverter motor, Push&Go, Quick Cycle |
| Depth | 520 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 60 g |
| Package width | 670 mm |
| Package depth | 593 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 65 g |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.