10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko BMND8545UW
Washer Dryer, 8kg/5kg, 1400 Spin, White, D Rated
£419
Free Delivery
- Product code: BMND8545UW
- Capacity (kg) - Wash 8/Dry 5
- Spin Speed (rpm) - 1400
- EnergySpin
- Quick Programme
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 600 x 570 (depth excludes knobs and door)

Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | Beko |
| Model | BMND8545UW |
| EAN: | 8690842768835 |
| EnergySpin | |
| Quick Programme | |
| UltraFast Washer Dryer | |
| Sensor Drying Programmes |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Door colour | Black |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Display type | LED |
| Viewing window | Yes |
| Reverse drum operation | Yes |
| Water fill | Cold |
| Rated capacity (washing & drying) | 5 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 8 kg |
| Washing programs | Extra rinse |
| Drying programs | Cotton |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 75 dB |
| Half-load | Yes |
| Cycle time washing | 218 min |
| Cycle time (quick washing program) | 28 min |
| Cycle time washing & drying | 525 min |
| Number of washing programs | 15 |
| Number of drying programs | 5 |
| Drying system | Condensation |
| Delay start (max) | 24 h |
| Adjustable temperature | Yes |
| Number of drying temperature settings | 2 |
| Moisture sensor | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Residual moisture | 53% |
| Rinse hold | Yes |
| Drum Clean | Yes |
| Fast+ function | Yes |
| Number of drying levels | 3 |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Door opening angle | 170° |
| Cord length | 1.3 m |
| Outlet hose length | 1.3 m |
| Hose diameter | 20 mm |
| Hose extender compatible | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Number of adjustable feet | 4 |
| Buzzer | Yes |
| On/off button | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 47 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 42 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 65 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 264 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.423 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 2.641 kWh |
| Connected load | 2200 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Power plug current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Spare part retention | 7 year(s) |
| Manual | Yes |
| Beko technologies (clothes care) | IronFast, SteamCure |
| Depth | 570 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 64 kg |
| Door opening diameter | 340 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 590 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 65 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Door Tested 20,000 Times For Proven Durability
Built to withstand lifes demands, our washer dryers are meticulously tested with the door opening and closing 20,000 times for proven durability. This rigorous process ensures reliable performance with every cycle, providing you with added peace of mind.
EnergySpin
Experience enhanced energy savings with Beko's EnergySpin technology. Using specially designed drum movements, this innovation dissolves detergent more effectively while optimising heat usage, delivering energy savings of up to 35% across all everyday wash cycles without compromising washing performance.
Quick Programme
You don't need to wait hours for your washer dryer to finish its cycle thanks to our Quick programme. You'll be able to wash a full load of laundry in just 28 minutes - saving you time and money.
UltraFast Washer Dryer
Beko UltraFast washes and dries 5kg of laundry in less than three hours. Perfect for when you need great results but time is of the essence.
Sensor Drying Programmes
To prevent over-drying, our sensor drying programmes identify the level of moisture in the drum and automatically stop the cycle when the optimal dryness level has been reached. As well as saving you time and money, your laundry will benefit from better care and protection.
Loading
10 years parts and 1 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £139.67 with a 3 month plan. Read More





You've added an item to your basket.