10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Indesit IP 1146 PUSH&GO UK
Washing Machine, 11kg, 1400 Spin, White, A Rated
£349.99
Save £130
Was £479.99
- Product code: 869991734610
- Capacity (kg) - 11
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Push&Go Steam
- Quick 5
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 600 x 580 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Indesit |
| Model | IP 1146 PUSH&GO UK |
| Also known as: | 869991734610 |
| EAN: | 8050147734612 |
| Push&Go Steam | |
| Quick 5 | |
| Express 14' | |
| Fast Mode | |
| A Energy Class | |
| Wool Care | |
| Child Lock |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Door hinge | Left |
| Display type | LED |
| Door colour | White |
| Drum material | Stainless steel |
| Cord length | 1.7 m |
| Drum volume | 65 L |
| Water fill | Cold |
| Motor type | Brushless |
| Country of origin | Turkey |
| Rated capacity | 11 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Number of washing programs | 15 |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 76 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Cotton, Eco 40-60°C, Synthetics, Mix, Wool, Rinse & spin |
| Overflow protection | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Half-load | Yes |
| Rinse hold | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Water supply lacking indicator | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Stackable | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Indesit technologies (clothes care) | Eco 40-60, Push&Go, Push&Go with SteamTechnology |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 53 kWh |
| Water consumption per cycle | 44 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 1750 W |
| Current | 10 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 600 mm |
| Depth | 580 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 76 kg |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 77 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 20th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £116.66 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.