1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Belling BI14WD CN BK
Warming Drawer, Black Brushed Steel
£249
- Product code: 888880053
- Maximum Weight Capacity - 30 kg
- Capacity (Litres) - 20
- Maximum weight capacity of 30kg - can hold heavy a weight
- Large capacity - up to 20 large dinner plates
- Warranty - 1 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 140 x 595 x 560
| Type | Warming Drawer, Black Brushed Steel |
| Brand | Belling |
| Model | BI14WD CN BK |
| Also known as: | 888880053 |
| EAN: | 5052263112667 |
| Maximum weight capacity of 30kg - can hold heavy a weight | |
| Large capacity - up to 20 large dinner plates | |
| Dough proving and defrost function | |
| Top access touch controls |
| Product Colour | Black Brushed Steel |
| Capacity | 20 L |
| Number of plates | 20 |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Espresso cups capacity | 64 cups |
| Control type | Touch |
| Number of functions | 6 |
| Auto power off | Yes |
| Material | Steel |
| Built-in display | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Thermostat range | 40 - 80 °C |
| Timer | Yes |
| Power consumption (standby) | 410 W |
| Width | 595 mm |
| Depth | 560 mm |
| Height | 140 mm |
| Installation compartment width | 564 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 140 mm |
| Package weight | 19.7 kg |
1 years parts and labour. We advise that you register your Belling appliance and activate your warranty at belling.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.