10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko BBIF22300B AeroPerfect
Built-In Electric Single Oven, Black, A Rated
£199
Save £30
Was £229
Service that goes further
- Product code: BBIF22300B
- Capacity (Usable Litres) - 72
- Electrical Connection - Hard-wired
- AeroPerfect
- RecycledNet
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 595 x 594 x 567
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Beko |
| Model | BBIF22300B AeroPerfect |
| Also known as: | BBIF22300B |
| EAN: | 8690842385933 |
| AeroPerfect | |
| RecycledNet | |
| True Fan Cooking | |
| Large 72L Oven Capacity | |
| Touch Control LED Display | |
| SimplySteam | |
| Removable Oven Door Glass |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 72 L |
| Total oven power | 2300 W |
| Oven net capacity | 72 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Grill type | Variable rate grill |
| Grill power | 2200 W |
| Fan grill function | Yes |
| Hot air grilling | Yes |
| Convection power | 1800 W |
| ECO mode | Yes |
| Closed door grilling | Yes |
| Cooling fan | Yes |
| Fan heating | Yes |
| Cleaning type | Steam |
| Cleaning technology | SteamShine |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Grill pan and internal rack | Yes |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Control panel material | Metal |
| Display type | LED |
| Door hinge | down |
| Door material | Glass |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Removable door glass | Yes |
| Number of glass door panels | 2 |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Cavity type | Easy to remove side racks |
| Certification | EN 60335-2-6, CE |
| Internal coating colour | Black |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Delayed start timer | Yes |
| Timer modes | Timer |
| Easy to clean | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.81 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.81 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 2300 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power connection type | Hard-wired |
| Minimum fuse protection | 13 A |
| Interior light | Yes |
| Bulb shape | Circular |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 590 mm |
| Width | 594 mm |
| Depth | 567 mm |
| Height | 595 mm |
| Weight | 29.1 kg |
| Interior dimensions (W x D x H) | 470 x 430 x 350 mm |
| Package tare weight | 2.39 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 655 mm |
| Package weight | 31.4 kg |
| Grill grid included | Yes |
| Grill plate | Yes |
| Compliance certificates | CE |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
Door Tested 15,000 Times For Proven Durability
To allow you to cook with confidence, our ovens undergo rigorous testing, with the door opening and closing 15,000 times, so you can relax knowing your appliance is built to last and will consistently create delicious meals every time.
AeroPerfect™
AeroPerfect™ technology uses a constant stream of airflow in the oven to minimise temperature fluctuation for fast and even cooking every single time.
RecycledNet®
Our RecycledNet® ovens feature parts made from recycled fishing nets and industrial thread waste. By transforming waste into high performance materials, we are taking small steps to reduce the embedded carbon footprint of our products, whilst also minimising the use of virgin plastic.
True Fan Cooking
Always achieve perfectly roasted meat and evenly baked desserts with True Fan Cooking in Beko ovens. The heating element surrounding the fan offers uniform heat throughout the oven for perfect, quick and even cooking results.
Large 72L Oven Capacity
Perfect for cooking large or multiple dishes, this oven's large 72 litre capacity makes it ideal for cooking big family meals.
Touch Control LED Display
Precise cooking times can be achieved using the easy to use touch control LED Display.
SimplySteam™
We know cleaning your oven can be a chore. With SimplySteam™, your oven will do the hard work for you. Simply pour some water into the tray and as the water evaporates it will soften the burnt-on food and grease in your oven, making it easier to clean.
Removable Oven Door Glass
Cleaning your oven's door is easier than ever with the easy-to-remove inner glass door. Free of bolts, you can comfortably slide the glass door out to help you clean even those hard-to-reach spots.
10 years parts and 2 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.