2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch BCHF220GB Series 2 Readyy'y
Cordless Vacuum Cleaner, Black
£99.99
Save £89.01
Was £189
- Product code: BCHF220GB
- Bin Capacity (Litres) - 0.4
- Battery Life - 44 min
- Weight - 2.6 kg
- Bosch Lithium-Ion Technology
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1160 x 265 x 165

| Type | Cordless Vacuum Cleaner |
| Brand | Bosch |
| Model | BCHF220GB Series 2 Readyy'y |
| Also known as: | BCHF220GB |
| EAN: | 4242005275748 |
| Bosch Lithium-Ion Technology: durable and powerful rechargeable batteries, extra-long run time and short charging time | |
| Convenient 2in1 functionality: Handheld and handstick vacuum cleaner in one appliance for more flexibility | |
| Thorough cleaning results on all floors thanks to highly efficient bagless-technology and HighPower AllFloor Brush | |
| Always quick at hand: Cordless vacuuming without limitations and solid freestanding function for easy placement and charging anywhere at home | |
| Pure comfort: easy to use, store and keep clean thanks to the Easy Clean System |
| Product type | Stick vacuum |
| Dust container type | Bagless |
| Product colour | Black |
| Dust capacity | 0.4 L |
| Cleaning type | Dry |
| Cleaning surfaces | Bare floor, Carpet, Hard floor |
| Noise level | 81 dB |
| Washable filter | Yes |
| Power source | Battery |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 18 V |
| Runtime | 44 min |
| Charging time | 5 h |
| Package width | 625 mm |
| Package depth | 240 mm |
| Package height | 1750 mm |
| Package weight | 3.3 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Removable handheld vacuum | Yes |
| Width | 265 mm |
| Depth | 165 mm |
| Height | 1160 mm |
| Weight | 2.6 kg |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
1 x 2in1 furniture brush & upholstery nozzle
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 21st May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £33.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

![Shark IZ400UKT Stratos Anti Hair Wrap Plus Pet Pro Cordless Vacuum [Single Battery], Copper](https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/media.markselectrical.co.uk/item-images/thumb/IZ400UKT.jpg)



Loading
You've added an item to your basket.