2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG BEX33501EM
Built-In Electric Single Oven, Stainless Steel, A Rated
£329
Save £40.99
Was £369.99
- Product code: BEX33501EM
- Capacity (Usable Litres) - 72
- Electrical Connection - Hard Wired
- Cook more at the same time and still get a perfect result
- An at-a-glance overview of the status of your dish
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 594 x 594 x 569
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | AEG |
| Model | BEX33501EM |
| EAN: | 7333394054353 |
| Cook more at the same time and still get a perfect result | |
| An at-a-glance overview of the status of your dish | |
| Cooked evenly everywhere |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 72 L |
| Total oven power | 2790 W |
| Oven net capacity | 72 L |
| Grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Oven thermostat range | 50 - 275 °C |
| Grill power | 1700 W |
| Conventional cooking | Yes |
| Cleaning technology | AquaClean |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Shelves material | Chrome |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Interior material | Enamel |
| Retractable knobs | Yes |
| Handle colour | Stainless steel |
| Temperature control type | Electronic |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Number of glass door panels | 2 |
| Noise level | 53 dB |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.93 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.81 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy efficiency index (EEI) | 95.3 |
| Power plug type | Hard Wired |
| Minimum fuse protection | 15 A |
| Turbo mode | Yes |
| Interior light | Yes |
| Bulb power | 40 W |
| AEG technologies (cooking) | Touch Control, Isofront® Plus, Turbo Grilling, Aqua Clean |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 590 mm |
| Width | 594 mm |
| Depth | 569 mm |
| Height | 594 mm |
| Weight | 27.2 kg |
| Package weight | 28.2 kg |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 13th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £109.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.