2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch BGL38BA3GB Series 4
Bagged Cylinder Vacuum Cleaner, Black
£153
Save £46.99
Was £199.99
£159 with delivery
- Product code: BGL38BA3GB
- Bin Capacity (Litres) - 4
- Container Type - Dust Bag
- Weight - 4.5 kg
- Cable Length (m) - 7
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 410 x 295 x 265

| Type | Bagged Cylinder Vacuum Cleaner |
| Brand | Bosch |
| Model | BGL38BA3GB Series 4 |
| Also known as: | BGL38BA3GB |
| EAN: | 4242005359394 |
| Turbo brush: with a special high-speed, rotating brush for more efficient carpet cleaning | |
| Less frequent dust bag changes and lower costs thanks to large 4 litre dust bag volume | |
| for long-lasting cleaning performance, even when the bag fills up |
| Maximum input power | 850 W |
| Power source | AC |
| Type | Cylinder vacuum |
| Cleaning type | Dry |
| Dust container type | Dust Bag |
| Dust capacity | 4 L |
| Product colour | Black |
| Tube type | Telescopic |
| Tube material | Metal |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Vacuum air filtering | HEPA |
| Proper use | Home |
| Cleaning surfaces | Bare floor, Carpet, Tile, Hard floor, Soft floor, Wooden floor |
| Noise level | 79 dB |
| Washable filter | Yes |
| Operating radius | 10 m |
| Cord length | 7 m |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Control type | Rotary |
| Width | 295 mm |
| Depth | 265 mm |
| Height | 410 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Package weight | 6.4 kg |
| Number of nozzles | 1 |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £51 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More




Loading
You've added an item to your basket.