2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark BH102UK
Handheld Vacuum Cleaner, Grey
£229.99
£235.99 with delivery
Service that goes further
- Product code: BH102UK
- Bin Capacity (Litres) - 0.38
- Battery Life - 40 min
- Weight - 1.13 kg
- POWERFUL SUCTION
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 336.04 x 88.9 x 245.11

| Type | Handheld Vacuum Cleaner |
| Brand | Shark |
| Model | BH102UK |
| EAN: | 0622356389266 |
| POWERFUL SUCTION: Delivers up to 3x more suction for deep cleaning from fine dust to stubborn debris* | |
| 2-IN-1 CLEANING: Switch easily between car interiors and home cleaning | |
| PET HAIR PICKUP: Motorised Pet Tool removes stubborn pet hair from upholstery and carpets | |
| CAR CLEANING KIT: Cleans tight spaces, vents and delicate surfaces with precision | |
| LONG RUNTIME: Up to 40 minutes of cordless cleaning on one charge with 4x longer run time** | |
| LIGHTWEIGHT DESIGN: Easy to carry and manoeuvre at just 1.13kg | |
| ONE TOUCH EMPTY: Easily empty the dust cup with a single button | |
| 2X DUST CUP CAPACITY: Simply empty the dust cup with a single touch of a button*** | |
| Smart LED display: Track battery life and switch between AUTO, ECO or BOOST modes | |
| VERSATILE CLEANING: Ideal for stairs, furniture and cars |
| Cleaning type | Dry |
| Cleaning surfaces | Window |
| Suitable for all types of surface | Yes |
| Variable power | Yes |
| Car care | Yes |
| Filtration system | Yes |
| Dust container type | Bagless |
| Product colour | Black, Green |
| Dirt capacity dry | 0.38 L |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| LED indicators | Yes |
| Cord length | 0 m |
| Easy to empty container | Yes |
| Power source | Battery |
| Maximum input power | 181 W |
| Runtime | 40 min |
| Charging time | 4 h |
| Battery voltage | 18 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | Built-in |
| Brand-specific features | FurFins |
| Rechargeable battery | Yes |
| Weight | 1.13 kg |
| Width | 88.9 mm |
| Depth | 245.1 mm |
| Height | 336 mm |
| Package width | 121 mm |
| Package depth | 292 mm |
| Package height | 385 mm |
| Package weight | 2.32 kg |
| Batteries included | Yes |
| Upholstery nozzle included | Yes |
| Crevice tool | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Dust capacity | 0.38 L |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase To activate your warranty go to www.sharkclean.co.uk/register-guarantee.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.