2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense BI64221PDBG
Built-In Electric Single Oven with Pyrolytic Cleaning, Black, A+ Rated
£399
Save more together
Service that goes further
- Product code: BI64221PDBG
- Capacity (Usable Litres) - 77
- Electrical Connection - Hard-wired
- Jet Black Glass Design
- Air Fry Mode
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 595 x 595 x 564
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Hisense |
| Model | BI64221PDBG |
| EAN: | 3838782861383 |
| 77L Capacity - Transform your kitchen with the Hisense 77L capacity oven, perfect for family meals and entertaining guests. This spacious oven features 5 cooking levels, allowing you to simultaneously cook meals, ideal for hosting guests or if youre an avid batch cooker | |
| Jet Black Glass Design - Enjoy the perfect combination of functionality and aesthetics with our jet black glass design, adding a touch of modern sophistication to your kitchen | |
| Air Fry Mode - Indulge guilt-free in your favourite fried foods like French fries and chicken wings with our Air Fry Mode. Using minimal oil, it delivers crispy perfection without the need for an extra kitchen appliance. Enjoy the convenience of healthier cooking without sacrificing flavour or texture | |
| Fast Preheat - Designed to revolutionise your cooking routine, the fast preheat reaches 200C in just 5 minutes, saving you valuable time. Enjoy consistent cooking results with even bake distribution, perfect for quick weekday dinners or weekend feasts | |
| Pyrolytic Self Clean - Eliminate interior grease with 480C heat by activating the Pyrolytic Self-Cleaning programme. Once set, the door is locked, preventing unwanted hands from opening the door. After the cycle is complete, the grime can be simply wiped away with a damp cloth | |
| Even Bake - Inspired by traditional wood-burning ovens. Even Bake mode enables hot air to move around freely ensuring crispy results on the outside, while retaining moisture on the inside | |
| Intuitive Display with Push-In Dials - Designed with an intuitive display with sleek dial controls for effortless operation. The dials conveniently push in to create a flush, streamlined look, enhancing the ovens modern design and making cleaning a breeze. Enjoy both style and functionality with this innovative control system |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 77 L |
| Total oven power | 3500 W |
| Oven net capacity | 77 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Steam cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Oven cooking method | Multitech |
| Top heating + Grill | Yes |
| Top heating + Grill + Fan | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Fast heat | Yes |
| Grill power | 2300 W |
| Number of cooking programs | 13 |
| Cleaning type | Pyrolytic |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Jet black |
| Interior material | Enamel |
| Control position | Front |
| Retractable knobs | Yes |
| Handle colour | Black |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Cool door | Yes |
| Number of grids | 1 |
| Cord length | 1.5 m |
| Noise level | 42 dB |
| Certification | CE,UKCA |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Easy to clean | Yes |
| Energy consumption (conventional) | 1.03 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.71 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 3500 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 81.6 |
| Power connection type | Hard-wired |
| Energy efficiency class (old) | A+ |
| Power plug type | Hard Wired |
| Bread making capability | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Hisense technologies (cooking) | Air Fry Mode, Dynamic Cooling, Even Bake, Fast Preheat, Frozen Food Mode, Gratin, Pizza Mode, Touch Control |
| Installation compartment width | 564 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 600 mm |
| Width | 595 mm |
| Depth | 564 mm |
| Height | 595 mm |
| Weight | 31.5 kg |
| Installation compartment width (min) | 560 mm |
| Installation compartment height (min) | 590 mm |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 675 mm |
| Package height | 660 mm |
| Package weight | 33.5 kg |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 1 |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Hob
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Add a hob

Loading
You've added an item to your basket.