Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Kamado Joe BJ24RH
Big Joe I, Red
£1,399
Free Delivery
Spread the cost:
£116.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: BJ24RH
- Fuel Type - Charcoal (fuel)
- 450 square-inches of cooking space
- Premium 24-inch ceramic grill with cart & locking wheels
- Cast Iron Top Vent to maintain consistent temperature in grill
- Warranty - Limited lifetime Warranty on ceramic parts
Product Dimensions (HxW) (mm) - 1346 x 1473
| Type | Big Joe I |
| Brand | Kamado Joe |
| Model | BJ24RH |
| EAN: | 0811738020273 |
| Premium 24-Inch Ceramic Grill With Cart & Locking Wheels | |
| 450 Square-Inches Of Cooking Space | |
| 2-Tier Divide & Conquer Flexible Cooking System For Cooking Various Foods At Various Temperatures | |
| Cast Iron Top Vent To Maintain Consistent Temperature In Grill | |
| The Patented Ash Drawer Simplifies Clean-Up | |
| Made-To-Last Stainless Steel Cooking Grates | |
| Built-In Thermometer For Precise Temperature Control | |
| Folding Hdpe Side Shelves For Extra Preparation Space | |
| Grill Gripper | |
| Ash Tool |
| Type | Grill |
| Heat source | Charcoal (fuel) |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Temperature (max) | 400 °C |
| Cooking surface diameter | 610 mm |
| Thermometer | Yes |
| Form factor | Egg |
| Top surface type | Grate |
| Lid | Yes |
| Product colour | Black, Red |
| Cooking surface shape | Round |
| Housing material | Ceramic |
| Castor wheels | Yes |
| Legs | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Number of legs | 4 leg(s) |
| Ash drawer | Yes |
| Number of shelves | 1 shelves |
| Easy to clean | Yes |
| Width | 1473 mm |
| Height | 1346 mm |
| Weight | 160.1 kg |
Loading
Limited lifetime warranty on ceramic parts, 5 year warranty on metal parts and kettle joe grills, 3 year warranty on electronic components, heat deflectors and pizza stones, 2 year warranty on miscellaneous components and standalone accessories.To activate your warranty register your product at international.kamadojoe.com/pages/product-registration.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £466.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More



You've added an item to your basket.