10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko BLSD4V577
Built-In Larder Fridge, Sliding Hinge, E Rated
£429
Save £50
Was £479
Free Delivery
- Product code: BLSD4V577
- Net Capacity - Fridge 309 Litres
- HarvestFresh
- Chiller Compartment
- Quick Cool Setting
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1775 x 540 x 545
Energy
Rating
| Type | Built-In Larder Fridge |
| Brand | Beko |
| Model | BLSD4V577 |
| EAN: | 8690842609053 |
| HarvestFresh | |
| Chiller Compartment | |
| Quick Cool Setting | |
| Chrome Wire Wine Rack | |
| Holiday Mode | |
| Reversible Doors | |
| Door Open Alarm |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Not applicable |
| Built-in display | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Reversible doors | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| HarvestFresh technology | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Chrome wire wine rack | Yes |
| Flame-retardant back | Yes |
| Door hinge note | Sliding hinges |
| Fridge net capacity | 309 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 36 dB |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 114 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 540 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 1775 mm |
| Weight | 55 kg |
| Package tare weight | 4.84 kg |
| Package width | 575 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 1854 mm |
| Package weight | 59.9 kg |
| Beko technologies (food storage) | Quick Cool |
| Total net capacity | 309 L |
| Fast freeze function | Yes |
Important Product Information: This is a built in Larder Fridge; it needs to be built into a tall cabinet and will NOT fit underneath a worktop.
Chiller Compartment
Offering a hygienic and perfectly suited environment for your meat, fish and dairy products, the chiller compartment maintains a low temperature at around 0C, helping them to stay fresh for longer.
Quick Cool Setting
This function provides a rapid cooling process while keeping nutritional food values and flavours intact.
Chrome Wire Wine Rack
The chrome wire wine rack is a convenient and stylish way to store your bottles of wine or ideal for 2 litre soft drink bottles. Keeping everyone happy.
Holiday Mode
Will keep the fridge freezer running in the most energy efficiently way, when you are away for a long period of time.
Reversible Doors
Convenient feature, if you are restricted on where you can place your appliance.
Door Open Alarm
An alarm will sound if you accidentally leave the door ajar.
10 years parts and 2 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £143 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.