2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Ninja BN750UK
2-in-1 Blender with Auto-iQ, Black
Retail Price
£149.99
£155.99 with delivery
- Product code: BN750UK
- Pulse function Ice crushing
- Durable & Powerful
- Easy to Use
- Auto-iQ Technology
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 4445 x 190 x 250

| Type | 2-in-1 Blender with Auto-iQ |
| Brand | Ninja |
| Model | BN750UK |
| EAN: | 0622356234955;622356234955 |
| Bowl capacity | 2.1 L |
| Number of speeds | 3 |
| Pulse function | Yes |
| Ice crushing | Yes |
| Control type | Buttons |
| Turbo | Yes |
| Type | Tabletop blender |
| Product colour | Black, Silver |
| Cord storage | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Beaker | 700 L |
| Beaker included | Yes |
| Blending bowl material | Plastic |
| Housing material | Plastic |
| Blade material | Stainless steel |
| Power | 1200 W |
| Power source | AC |
| Width | 190 mm |
| Depth | 250 mm |
| Height | 4445 mm |
| Weight | 4.51 kg |
| Package width | 405 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 426 mm |
| Package weight | 5.5 kg |
| Stainless steel blade included | Yes |
| Number of blades | 8 |
| Mixing cup with spout | Yes |
| Number of cups | 1 pc(s) |
| Recipe book | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging content | Stacked Blade Assembly Pro Extractor Blades Assembly |
Multi & Single Serve
Make enough to share in the 2.1L jug or blend straight into the 700ml cup to enjoy a drink on-the-go. Enjoy delicious drinks including smoothies and cocktails, or create sauces, purees, dips, desserts and more.
Easy to Use
Simple one-touch controls make it easy to either select automatic programs or manual settings designed to deliver the perfect result, at the touch of a button.
Durable & Powerful
Ninjas precision-engineered blades are built to last, made from durable, high-quality stainless steel. Driven by a powerful 1200W motor, easily blend whole fruits and vegetables, nuts, seeds and even ice.
Auto-iQ Technology
No more guesswork. 3 Auto-iQ blending programs are tailored to deliver the results you want at the touch of a button. Unique pulse, pause and blend patterns do all the hard work for you.
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase. To activate your warranty go to www.ninjakitchen.co.uk/register-guarantee or scan the QR code in your instruction booklet.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Pro Extractor Blades Assembly
Cleaning Brush
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £50 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £55.99 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew



Loading
You've added an item to your basket.