2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Ninja TB301UK
Detect Power Blender Pro & Single Serve, Black
Retail Price
£179
£185 with delivery
Service that goes further
- Product code: TB301UK
- Capacity (Litres) - 2.1
- Ice crushing
- 1200W
- Number of speeds: 14
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 445 x 212 x 174.7

| Type | Detect Power Blender Pro & Single Serve |
| Brand | Ninja |
| Model | TB301UK |
| EAN: | 0622356289795;622356289795 |
| Product colour | Black |
| Removable bowl | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Beaker | 0.6 L |
| Colour | Yes |
| Speed(s) | 14 |
| Bowl capacity | 2.1 L |
| Number of speeds | 14 |
| Ice crushing | Yes |
| Control type | Rotary |
| Capacity | 2.1 L |
| Number of functions | 6 |
| Variable speed | Yes |
| Blade material | Stainless steel |
| Power | 1200 W |
| Power source | AC |
| Motor power | 1200 W |
| Width | 212 mm |
| Depth | 174.7 mm |
| Height | 445 mm |
| Weight | 4.9 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 212 x 174.7 x 445 mm |
| Package volume | 36289 cm³ |
| Expanded Polystyrene (EPS) packaging weight | 0 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Wood packaging weight | 0 g |
| Package width | 257 mm |
| Package depth | 413 mm |
| Package height | 341.9 mm |
| Package weight | 5.39 kg |
| Plastic packaging weight | 0 g |
| Paper packaging weight | 950 g |
| Bowl included | Yes |
| Country of origin | China |
Loading
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase. To activate your warranty go to www.ninjakitchen.co.uk/register-guarantee or scan the QR code in your instruction booklet.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.49
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £39 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

You've added an item to your basket.