5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung BRB70F26DES0EU Series 6 SpaceMax™
Total No Frost Integrated Fridge Freezer, Sliding Hinge, 70/30, E Rated
Retail Price
£699
Save £100.99
Was £799.99
Free Delivery
Spread the cost:
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: BRB70F26DES0EU
- Net Capacity - Fridge 193 Litres/Freezer 74 Litres
- Extra storage capacity thanks to thinner walls
- Smart energy savings
- Prevents any build-up of ice, saving you the hassle of defrosting
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1775 x 540 x 550

Energy
Rating
| Type | Total No Frost Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Samsung |
| Model | BRB70F26DES0EU Series 6 SpaceMax™ |
| Also known as: | BRB70F26DES0EU |
| EAN: | 8806097060628 |
| Extra storage capacity thanks to thinner walls | |
| Smart energy savings | |
| Prevents any build-up of ice, saving you the hassle of defrosting | |
| Redemption required within 90 days | |
| Helpful notifications, energy monitoring and remote engineer assistance |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Door hinge type | Sliding hinge |
| Control type | Touch |
| Refrigerating medium | R600a |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 267 L |
| Climate class | N-ST |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Minimum operating temperature | 16 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Fridge net capacity | 193 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Fridge door balconies | 6 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 6 |
| Fridge temperature range | 1 - 7 °C |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 74 L |
| Freezing capacity | 6 kg/24h |
| Storage time during power failure | 6 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 1 |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer drawers quantity | 2 |
| Freezer temperature (min) | -20 °C |
| Freezer temperature rise (max) | 5 °C/h |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 231 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power source | Electric |
| Power plug type | Type G |
| Width | 540 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 1775 mm |
| Weight | 59 kg |
| Installation compartment width | 640 mm |
| Installation compartment depth | 580 mm |
| Installation compartment height | 1800 mm |
| Samsung technologies (food storage) | AI Energy, All-Around Cooling, Digital Inverter Compressor, Humidity Fresh +, Mono Cooling, PowerCool, PowerFreeze, SmartThings, SpaceMax™ Technology, Total No Frost, WiFi |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 629 mm |
| Package height | 1864 mm |
| Package weight | 66 kg |
| No Frost system | Yes |
| Country of origin | Poland |
| Total capacity | 267 L |
Important Product Information: This appliance is designed NOT to have anything placed on top
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 18th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £233 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.