5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG NSC6L18ZES
Low Frost Integrated Fridge Freezer, Sliding Hinge, 70/30, White, E Rated
£649.99
Save £30
Was £679.99
Free Delivery
Spread the cost:
£54.17 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: NSC6L18ZES
- Net Capacity - Fridge 198 Litres/Freezer 73 Litres
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1772 x 546 x 549

Energy
Rating
| Type | Low Frost Integrated Fridge Freezer |
| Brand | AEG |
| Model | NSC6L18ZES |
| EAN: | 7333394131061 |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Total net capacity | 271 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 34 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Fridge net capacity | 198 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Cooling system | Static |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Fridge door balconies | 3 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 73 L |
| Storage time during power failure | 11.5 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 1 |
| Freezer drawers quantity | 2 |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 219 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 546 mm |
| Depth | 549 mm |
| Height | 1772 mm |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 1780 mm |
5 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
5
Year
Warranty
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 27th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £216.66 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.