2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense BUD714221ADBG
Built-Under Electric Double Oven, Black, A Rated
Save more together
Service that goes further
- Product code: BUD714221ADBG
- Capacity (Usable Litres) - 38/54
- Electrical Connection - Hard-wired
- Jet Black Glass Design
- Air Fry Mode (With Perforated Tray)
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 723 x 595 x 575
Energy
Rating
| Type | Built-Under Electric Double Oven |
| Brand | Hisense |
| Model | BUD714221ADBG |
| EAN: | 3838782876141 |
| Xl Capacity (54/38L) - The Hi6 Double Oven Boasts An Expansive Xl Capacity, With An Innovative Design, Packed With Functionality And Accessories To Enhance Your Cooking Experience. Featuring A Spacious 38-Litre Multifunctional Top Cavity And Generous 54-Litre Compartment For Additional Cooking And Air Frying, You'll Be Soon Whipping Up A Feast For Family Gatherings Or Simply Meal Prepping For The Week Ahead | |
| Jet Black Glass Design - Enjoy The Perfect Combination Of Functionality And Aesthetics With Our Jet Black Glass Freestanding Cooker, Adding A Touch Of Modern Sophistication To Your Kitchen | |
| Air Fry Mode (With Perforated Tray) - Indulge Guilt-Free In Your Favourite Fried Foods Like French Fries And Chicken Wings With Our Air Fry Mode. Utilising Minimal Oil, It Delivers Crispy Perfection Without The Need For An Extra Kitchen Appliance. Our Specially Designed Air Fry Perforated Tray Ensures Even Air Circulation, Resulting In Healthier Cooking Without Sacrificing Flavour Or Texture | |
| Enamel Liners - Enamel Liners Are The Secret To Effortless Oven Maintenance. Engineered With Durability And Convenience In Mind, These Liners Serve As A Protective Barrier, Shielding Your Oven's Interior From Grease, Spills And Splashes During The Cooking Process. Say Goodbye To Tedious Scrubbing Sessions And Hello To Simplified Cleaning Routines | |
| Grill - Craving A Crispy, Cheesy-Topped Pasta Bake Or Lasagne? Simply Place It Under The Low-Level Grill For Direct Heat, Crafting Bubbling Hot, Golden Deliciousness That's Sure To Satisfy Your Cravings | |
| Led Display With Programmable Timer - Effortlessly Manage Your Culinary Creations With The Intuitive Led Display With Programmable Timer, Ensuring Every Dish Is Cooked To Perfection, Every Time. Enjoy The Flexibility Of Customised Cooking Schedules, All At The Touch Of A Button, For A Seamless And Stress-Free Experience | |
| Accessories Included - Complete With Essential Accessories, Equipped To Enhance Your Abilities. Included Are 2 X Grill Racks, 2 X Baking Trays And 1 X Perforated Air Fry Tray, Providing Versatile Options For Baking, Roasting, Grilling And More. With These Quality Accessories At Your Fingertips, Unleash Your Creativity In The Kitchen |
| Number of ovens | 2 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 54 L |
| Total oven power | 4000 W |
| Oven net capacity | 54 L |
| Convection cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Oven cooking method | Multitech |
| Number of shelves | 3 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 net capacity | 38 L |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 2 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 3 |
| Oven 2 door material | Glass |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Oven 2 full surface grill | Yes |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Oven 2 closed door grilling | Yes |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Interior material | Enamel |
| Control position | Top front |
| Retractable knobs | Yes |
| Control panel material | Stainless steel |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Removable door glass | Yes |
| Number of glass door panels | 2 |
| Cool door | Yes |
| Number of grids | 2 |
| Cord length | 1.5 m |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Energy consumption (forced convection) | 0.77 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 4000 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power connection type | Hard-wired |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.68 kWh |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Oven 2 energy efficiency class (old) | A |
| Bread making capability | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 2 lamp(s) |
| Hisense technologies (cooking) | 2 x Interior Light (Both Cavities), Air Fry Mode (With Perforated Tray), Child lock, Defrost Programme, Pizza Mode |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 560 mm |
| Installation compartment height | 720 mm |
| Width | 595 mm |
| Depth | 575 mm |
| Height | 723 mm |
| Weight | 41.8 kg |
| Package width | 710 mm |
| Package depth | 680 mm |
| Package height | 815 mm |
| Package weight | 46.7 kg |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 2 |
| Grill grid included | Yes |
Important Product Information: This is a built under Double Oven; it needs to be installed underneath a worktop.
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Hob
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £15 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Add a hob

Loading
You've added an item to your basket.