2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg C92GPX2 Symphony Classic
90cm Dual Fuel Range Cooker, Stainless Steel, A Rated
£1,399
Save £170
Was £1,569
Free Delivery
Spread the cost:
£116.59 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 19th May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £6.69 p/m
Flexible Finance Options
£116.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: C92GPX2
- Gas provides constant control of the heat source, with an immediate change in temperature
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 6
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 900 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 90cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Smeg |
| Model | C92GPX2 Symphony Classic |
| Also known as: | C92GPX2 |
| EAN: | 8017709329723 |
| Gas provides constant control of the heat source, with an immediate change in temperature - Gas hob | |
| Easy and intuitive timer setting with a single touch | |
| The oven has a fan equipped with a circular heating element allowing cooking with rotating heat | |
| The best cooking performance at the highest energy efficiency | |
| New cooling system with tangential fan and airflow from the door to the splashback | |
| Easy oven cleaning thanks to special pyrolytic function |
| Product type | Range cooker |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Stainless Steel |
| Control position | Front |
| Display type | TFT |
| Internal coating | Enamel |
| Storage compartment position | Bottom |
| Storage compartment type | Storage drawer |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 6 zone(s) |
| Top surface type | Cast iron |
| Number of gas cooking zones | 6 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | Automatic ignition |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 3 position | Central front |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 1 W |
| Cooking zone 4 position | Central rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 5 position | Right front |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 6 position | Right rear |
| Cooking zone 6 power source | Gas |
| Cooking zone 6 power | 3 W |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 70 L |
| Grill | Yes |
| Oven gross capacity | 79 L |
| Grill power | 2700 W |
| Fan grill function | Yes |
| Grill with fan | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Number of glass door panels | 4 |
| Door cooling fan | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Shelves material | Chrome |
| Telescopic shelves | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | Halogen |
| Programmable oven | Yes |
| Number of functions | 9 |
| Top, bottom & fan | Yes |
| Bottom heating & fan | Yes |
| Defrost programs quantity | 0 |
| Self-cleaning | Yes |
| Cleaning type | Pyrolytic |
| Closed door grilling | Yes |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Bottom |
| Oven 2 net capacity | 35 L |
| Oven 2 gross capacity | 36 L |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 full surface grill | Yes |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 number of glass door panels | 3 |
| Removable oven 2 door | Yes |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 1 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 4 |
| Oven 2 shelves material | Chrome |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Oven 2 number of functions | 4 |
| Oven 2 top heating | Yes |
| Oven 2 top and bottom heating | Yes |
| Oven 2 bottom heating | Yes |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Energy efficiency class | A |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load (electric) | 5100 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 23 A |
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 82.2 kg |
| Package width | 960 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Package height | 860 mm |
| Package weight | 92.1 kg |
| Connected load | 5100 W |
| Country of origin | Italy |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Hood
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £466.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Add a hood





Loading
You've added an item to your basket.