1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Leisure CS90C530K Cuisinemaster
90cm Ceramic Range Cooker, Black, A Rated
Retail Price
£1,139
Save £20
Was £1,159
Free Delivery
Spread the cost:
£94.92 for 12 months at 0.0% APR***
Available fuel types
Ceramic
Dual Fuel
Save more together
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 19th May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £7.59 p/m
Flexible Finance Options
£94.92 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: CS90C530K
- 5-Zone Ceramic Hob
- Hob Type - Ceramic hob
- Number of Ovens - 3
- Number of Zones - 5
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 900 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 90cm Ceramic Range Cooker |
| Brand | Leisure |
| Model | CS90C530K Cuisinemaster |
| Also known as: | CS90C530K, CS90C530 Black |
| EAN: | 5023790032728 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| 5-Zone Ceramic Hob | |
| Heat Indicators | |
| Three Ovens | |
| Full Glass Inner Doors | |
| True Fan Cooking | |
| Catalytic Liners | |
| Interior Light |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Hob type | Ceramic |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 5 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Small |
| Cooking zone 1 power | 1200 W |
| Cooking zone 2 type | Medium |
| Cooking zone 2 power | 1700 W |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 power | 2200 W |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 3 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 63 L |
| Oven gross capacity | 63 L |
| Oven thermostat range | 80 - 240 °C |
| Interior light | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven 2 gross capacity | 79 L |
| Oven 2 thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy consumption (forced convection) | 0.83 kWh |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Oven 2 energy efficiency class (old) | A |
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 87.5 kg |
| Package width | 960 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1070 mm |
| Package weight | 97.1 kg |
1 years parts and labour. We advise that you register your Leisure appliance and activate your warranty at www.leisurecooker.co.uk/support/registration.
1
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Hood
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£7.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £379.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £55 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Add a hood



Loading
You've added an item to your basket.