1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LEISPACK185
Leisure Cuisinemaster Ceramic Range Cooker & Hood Pack, Black, A Rated
£1,374.80
Save £26.20
Separate Price: £1,401
Service that goes further
CS90C530K Cuisinemaster
90cm Ceramic Range Cooker
- A/A
- 5-Zone Ceramic Hob
- Hob Type - Ceramic hob
- Number of Ovens - 3
- Number of Zones - 5
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 900 x 600 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 1 year parts and labour
H92PK
90cm Chimney Cooker Hood
- C
- Colour - Black
- Extraction Rate (m³/h) - 590 depending on installation
- Type of Extraction - Ducted and Recirculation
- Carbon Filter for Recirculation (included) - Yes
- Dimensions (HxWxD) (mm) - 560-905 x 900 x 500
- Warranty - 1 year parts and labour
Leisure CS90C530K Cuisinemaster
90cm Ceramic Range Cooker, Black, A Rated
| Type | 90cm Ceramic Range Cooker |
| Brand | Leisure |
| Model | CS90C530K Cuisinemaster |
| Components | CS90C530K, H92PK |
| Also known as: | LEISPACK185 |
| EAN: | 5023790032728 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| 5-Zone Ceramic Hob | |
| Heat Indicators | |
| Three Ovens | |
| Full Glass Inner Doors | |
| True Fan Cooking | |
| Catalytic Liners | |
| Interior Light |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Hob type | Ceramic |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 5 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Small |
| Cooking zone 1 power | 1200 W |
| Cooking zone 2 type | Medium |
| Cooking zone 2 power | 1700 W |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 power | 2200 W |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 3 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 63 L |
| Oven gross capacity | 63 L |
| Oven thermostat range | 80 - 240 °C |
| Interior light | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven 2 gross capacity | 79 L |
| Oven 2 thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy consumption (forced convection) | 0.83 kWh |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Oven 2 energy efficiency class (old) | A |
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 87.5 kg |
| Package width | 960 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1070 mm |
| Package weight | 97.1 kg |
Leisure H92PK
90cm Chimney Cooker Hood, Black, C Rated
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Leisure |
| Model | H92P Black |
| Components | CS90C530K, H92PK |
| Also known as: | LEISPACK185 |
| EAN: | 8690842157943 |
| Colour | Black |
| Installation Type | Extraction and Re-Circulation |
| Number of Speeds | 3 |
| Number of Lights | 2 |
| Number of Grease Filters | 3 |
| Noise Level (dB) | 70 |
| Control | Push Button |
| Energy Efficiency Class | C |
| Height (mm) | 560-905 |
| Width (mm) | 900 |
| Depth (mm) | 500 |
1 years parts and labour. We advise that you register your Leisure appliance and activate your warranty at www.leisurecooker.co.uk/support/registration.
1
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
You've added an item to your basket.