2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Elica CT 35 PRO 90
Canopy Cooker Hood, Stainless Steel, A Rated
£829
Service that goes further
- Product code: CT-35-90
- Extraction Rate (m³/h) - 750
- Extraction Type - Ducted
- Quiet operation upto 69dBA
- 3 speeds and an intensive boost
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 350 x 820 x 260
Energy
Rating
| Type | Canopy Cooker Hood |
| Brand | Elica |
| Model | CT 35 PRO 90 |
| Also known as: | CT-35-90 |
| EAN: | 8020283053779 |
| High level extraction rate of 750m/hr | |
| Duct out only model | |
| Quiet operation upto 69dBA | |
| 3 speeds and an intensive boost | |
| Choice of top or rear ducting |
| Maximum extraction power | 750 m³/h |
| Type of extraction | Ducted |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | C |
| Grease filtering efficiency class | D |
| Noise level | 69 dB |
| Noise level (low speed) | 50 dB |
| Noise level (intensive speed) | 73 dB |
| Type | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Grease filter type | Stainless steel |
| Bulb power | 3 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 16.1 lx |
| Colour temperature | 4200 K |
| Energy efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 47 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Motor power | 281 W |
| Width | 820 mm |
| Depth | 260 mm |
| Height | 350 mm |
2 years parts and labour.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.