2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff D65XAM2S0B N70
Integrated Cooker Hood, Black, B Rated
Retail Price
£529
Save £20
Was £549
Free Delivery
Spread the cost:
£44.09 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 19th May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.69 p/m
Flexible Finance Options
£44.09 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: D65XAM2S0B
- Extraction Rate (m³/h) - 460
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Hidden Design - Seamlessly integrate your hood in a flush fitted cupboard design
- Extra Storage Space
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 340 x 597 x 298
Energy
Rating
| Type | Integrated Cooker Hood |
| Brand | Neff |
| Model | D65XAM2S0B N70 |
| Also known as: | D65XAM2S0B |
| EAN: | 4242004260080 |
| Hidden Design - Seamlessly integrate your hood in a flush fitted cupboard design | |
| Extra Storage Space - The hoods T-shaped design creates extra space for many large and handy items up to 10kg on each side | |
| Reduced Noise: the low-noise motor makes it possible to listen to your own kitchen story | |
| Intensive speed setting: increases the extraction rate when the steam gets intense | |
| Comfort Control - Automatic recognition of the glass panel position switches your hood and light on/off. No need to open the kitchen cabinet to control your hood, lifting the glass panel is enough |
| Maximum extraction power | 460 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | B |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | B |
| Number of speeds | 3 |
| Maximum recirculating power | 451 m³/h |
| Boost position air extraction power | 749 m³/h |
| Boost position output recirculating power | 652 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 50 dB |
| Noise level (high speed) | 63 dB |
| Noise level (intensive speed) | 73 dB |
| Noise level (recirculation mode) | 67 dB |
| Pressure (Pa) | 420 |
| Minimum distance from electric hob | 430 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Type | Semi built-in (pull out) |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Cord length | 1.3 m |
| Display type | LED |
| Exhaust location | Top |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Check valve | Yes |
| Grease filter type | Stainless steel |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 2 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 451 lx |
| Colour temperature | 3500 K |
| Dimmable lighting | Yes |
| Lighting position | Back |
| Annual energy consumption | 63 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Motor power | 250 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency class (old) | B |
| Width | 597 mm |
| Depth | 298 mm |
| Height | 340 mm |
| Height without chimney | 60 mm |
| Weight | 9.4 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 300 mm |
| Installation compartment height | 340 mm |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.neff-home.com/uk/service/warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £176.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.