2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG DCE731110M SurroundCook
Built-In Electric Double Oven, Stainless Steel, A Rated
Retail Price
£699
Save £100
Was £799
Free Delivery
Spread the cost:
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now for delivery in 4+ weeks
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.39 p/m
Flexible Finance Options
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: DCE731110M
- Capacity (Usable Litres) - 43/61
- Electrical Connection - Hard-wired
- Catalytic Cleaning
- Isofront Plus Triple Glazed Door
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 888 x 594 x 568
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Double Oven |
| Brand | AEG |
| Model | DCE731110M SurroundCook |
| Also known as: | DCE731110M |
| EAN: | 7332543526444 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| Catalytic Cleaning | |
| Isofront Plus Triple Glazed Door | |
| Fan Controlled Defrosting | |
| Conventional Cooking | |
| Dual Circuit Grill |
| Number of ovens | 2 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 103 L |
| Oven net capacity | 61 L |
| Grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Top heating | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Fast heat | Yes |
| Oven thermostat range | 30 - 300 °C |
| Conventional cooking | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Number of shelves | 1 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Shelves material | Chrome |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 net capacity | 43 L |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 number of shelves | 1 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 4 |
| Oven 2 shelves material | Chrome |
| Oven 2 door material | Glass/metal |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Interior material | Enamel |
| Control position | Front |
| Display type | LCD |
| Door hinge | Down |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Number of glass door panels | 3 |
| Integrated clock | Yes |
| Timer type | Digital |
| Drip tray | Yes |
| Energy consumption (conventional) | 0.92 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.77 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 5800 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 30 A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Power plug type | Hard Wired |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Interior light | Yes |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 875 mm |
| Width | 594 mm |
| Depth | 568 mm |
| Height | 888 mm |
| Weight | 59 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 705 mm |
| Package height | 965 mm |
| Package weight | 64.2 kg |
Important Product Information: This is a built in Double Oven; it needs to be built in at eye-level and will NOT fit underneath a worktop.
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.