2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG DEX33111EM
Built-In Electric Double Oven, Stainless Steel, A Rated
£459
Save £90.99
Was £549.99
Free Delivery
- Product code: DEX33111EM/NP
- EX DISPLAY - WAS £549.99 - THIS PRODUCT MAY HAVE SOME SMALL MARKS/SCRATCHES
- Capacity (Usable Litres) - 42/66
- Electrical Connection - Hard-wired
- Double oven - double dishes for double delicious
- An at-a-glance overview of the status of your dish
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 888 x 594 x 568
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Double Oven |
| Brand | AEG |
| Model | DEX33111EM |
| EAN: | 0200000004068 |
| This product has been on display in our showroom and may have some small marks/scratches. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Double oven - double dishes for double delicious | |
| An at-a-glance overview of the status of your dish | |
| Cooked evenly everywhere | |
| A quicker way to toast and crisp |
| Number of ovens | 2 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 108 L |
| Total oven power | 4000 W |
| Oven net capacity | 66 L |
| Oven defrost function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Oven power | 1975 W |
| Oven thermostat range | 50 - 275 °C |
| Cooling fan | Yes |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 net capacity | 42 L |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Interior material | Enamel |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Door temperature (max) | 55 °C |
| Effective tray surface area | 1175 cm² |
| Timer type | Digital |
| Timer modes | Cooking time |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (forced convection) | 0.79 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 30 A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.78 kWh |
| Power plug type | Hard Wired |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| AEG technologies (cooking) | Isofront® Plus |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 875 mm |
| Width | 594 mm |
| Depth | 568 mm |
| Height | 888 mm |
| Weight | 43 kg |
| Package weight | 47.5 kg |
Important Product Information: This is a built in Double Oven; it needs to be built in at eye-level and will NOT fit underneath a worktop.
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Ex Display Item
This product has been on display in our showroom and may have some small marks/scratches.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £153 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.