2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense DH1Q902BW2
Heat Pump Tumble Dryer, 9kg, White, A++ Rated
£429
Free Delivery
- Product code: DH1Q902BW2
- Capacity (kg) - 9
- A++ Rated
- Heat Pump
- Anti Crease
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 595 x 550 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Hisense |
| Model | DH1Q902BW2 |
| EAN: | 6901101835093 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| 9kg Capacity - Offering ample capacity to dry larger loads of laundry, including bulky items like bed linens, towels and duvets. This size reduces the number of drying cycles needed, saving both time and energy | |
| A++ Rated - As well as keeping your clothes spotlessly clean, this A-Class Energy Rated tumble dryer helps to minimise energy consumption, helping you save on your utility bills | |
| Heat Pump - Hisense's advanced heat pump technology replaces traditional heating elements and ventilation ducts with a more energy-efficient system. It uses an evaporator to dry the air, which is then heated by compressed gas, significantly reducing energy consumption. The low-temperature drying process not only saves on electricity bills but also protects fabrics from shrinking and wear, making it perfect for delicate garments. by combining gentle care with reduced energy use, Hisense's heat pump technology offers an eco-friendlier solution for drying your laundry | |
| Anti Crease - Say goodbye to ironing after washing! The drum automatically stops heating and tumbles intermittently every 5 minutes, ensuring clothes don't stay in the same position for too long, effectively preventing wrinkles | |
| Quick Dry 30' - Enjoy dry clothes in just 30* minutes, saving you both time and energy. Whether it's a last-minute outfit change or the need to freshen up a load quickly, we've got you covered. *Suitable programme for drying three lightweight shirts | |
| Auto Dry - By using a high-precision sensor to monitor moisture and temperature levels, the tumble dryer adjusts drying time accordingly, saving time and energy whilst preventing heat damage to clothes. It's convenient, efficient and ensures your laundry is perfectly dried every time | |
| Refresh - Perfect for your lightly worn laundry which needs a refreshen up. In just 10 minutes, this programme circulates unheated air to effectively eliminate unpleasant odours. It's short duration and lack of heating make it exceptionally efficient, giving your clothes a quick refresh without compromising energy consumption | |
| Allergy Care - Say goodbye to sneezing fits and discomfort and embrace the crisp freshness as the Allergy Care programme not only ensures your clothes are impeccably clean but also goes the extra mile in removing allergens. The steam wash deeply penetrates the fibres, effectively eliminating bacteria and germs, preventing odours and protects your health and well-being |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Left |
| Door colour | Black |
| Drum volume | 100 L |
| Display type | LED |
| Drum material | Galvanized |
| Inverter technology | Yes |
| Rated capacity | 9 kg |
| Condensation efficiency class (old) | B |
| Cycle time | 208 min |
| Noise emission class | A |
| Noise level | 64 dB |
| Number of drying programs | 16 |
| Anti-Crease function | Yes |
| Refrigerating medium | R290 |
| Moisture sensor | Yes |
| Left-on mode duration | 5 min |
| Weighted cycle time | 160 min |
| Cycle time (partial load) | 124 min |
| Energy consumption per cycle (partial load) | 1.08 kWh |
| Delay start (max) | 24 h |
| Remaining time indication | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Energy consumption | 1.92 kWh |
| Annual energy consumption | 235 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A++ to D |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Power consumption (standby) | 0.59 W |
| Power consumption (off) | 0.49 W |
| Hisense technologies (clothes care) | Allergy Care, Anti Crease, Auto Dry, Child lock, Quick Dry 30' |
| Depth | 550 mm |
| Width | 595 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 54 kg |
| Package width | 670 mm |
| Package depth | 640 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 56 kg |
| Energy efficiency class (old) | A++ |
| Country of origin | China |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £143 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.