2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG DIX3950S
Island Cooker Hood, Stainless Steel, C Rated
£579.99
Free Delivery
Spread the cost:
£48.34 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: DIX3950S
- Extraction Rate (m³/h) - 295
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Attached to the ceiling for island installation
- A ducting kit is attached to the hood to extract the cooking vapours externally, giving a pleasant kitchen environment, which is free from cooking odours
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 730-1150 x 898 x 598
Energy
Rating
| Type | Island Cooker Hood |
| Brand | AEG |
| Model | DIX3950S |
| EAN: | 7332543587926 |
| Attached to the ceiling for island installation | |
| A ducting kit is attached to the hood to extract the cooking vapours externally, giving a pleasant kitchen environment, which is free from cooking odours | |
| The metal filter attracts the grease from cooking vapours, reducing odours, purifying the air and optimising performance. The filter is dishwasher safe and never needs replacing | |
| 3 Electronic variable speed push button controls |
| Maximum extraction power | 295 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | D |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 67 dB |
| Maximum recirculating power | 415 m³/h |
| Boost position air extraction power | 600 m³/h |
| Noise level (low speed) | 51 dB |
| Noise level (high speed) | 67 dB |
| Noise level (recirculation mode) | 73 dB |
| Minimum distance from electric hob | 500 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.4 m |
| Exhaust location | Top |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Number of bulbs | 4 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Colour temperature | 3000 K |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 100 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Width | 898 mm |
| Depth | 598 mm |
| Height (min) | 730 mm |
| Height (max) | 1150 mm |
| Weight | 27 kg |
| Package weight | 37 kg |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £193.33 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.