2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch DLN77AC60B Series 6
Canopy Cooker Hood, Black, A Rated
Retail Price
£549
Save £321.91
Was £870.91
Free Delivery
Spread the cost:
£45.75 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 18th May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.69 p/m
Flexible Finance Options
£45.75 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: DLN77AC60B
- Extraction Rate (m³/h) - 595
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- High extraction rate - for continuously clean air in the kitchen
- LED Illumination
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 345 x 700 x 282
Energy
Rating
| Type | Canopy Cooker Hood |
| Brand | Bosch |
| Model | DLN77AC60B Series 6 |
| Also known as: | DLN77AC60B |
| EAN: | 4242005475643 |
| High extraction rate - for continuously clean air in the kitchen | |
| LED Illumination: the energy-saving lighting provides a clear and bright illumination for your hob area | |
| Seamless integration: thanks to flush installation, the canopy hood is almost invisible in upper cabinets | |
| Intensive Setting: the powerful way to beat intense steam during cooking |
| Maximum extraction power | 595 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | D |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 63 dB |
| Maximum recirculating power | 580 m³/h |
| Boost position air extraction power | 730 m³/h |
| Boost position output recirculating power | 705 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (high speed) | 63 dB |
| Noise level (intensive speed) | 70 dB |
| Noise level (recirculation mode) | 73 dB |
| Minimum distance from electric hob | 500 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Type | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.5 m |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Exhaust connection diameter (min) | 120 mm |
| Motor included | Yes |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 1 pc(s) |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 2 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 400 lx |
| Colour temperature | 4000 K |
| Energy efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 56 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 250 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 3 A |
| Width | 700 mm |
| Depth | 282 mm |
| Height | 345 mm |
| Weight | 9.1 kg |
| Installation compartment width | 676 mm |
| Installation compartment depth | 264 mm |
| Installation compartment height | 345 mm |
| Package width | 480 mm |
| Package depth | 787 mm |
| Package height | 385 mm |
| Bosch technologies (air extraction) | Washable Grease Filter |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 18th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £183 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.