2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
DeLonghi DSC 626IND-1-BL
Induction Electric Cooker with Single Oven, Black, A Rated
Retail Price
£949
Free Delivery
Spread the cost:
£79.09 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now and get this from Thu 28th May
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.99 p/m
Flexible Finance Options
£79.09 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: DSC626IND-1BL
- Capacity (Usable Litres) - 74
- Hob Type - Zone induction hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Zones - 4
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 910 x 600 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | Induction Electric Cooker with Single Oven |
| Brand | DeLonghi |
| Model | DSC 626IND-1-BL |
| Also known as: | DSC626IND-1BL, DSC 626IND1BL, DSC626IND-1 BL, DSC626IND1 BL |
| EAN: | 8024651215400 |
| 60cm Induction hob | |
| Four induction cooking zones with a Bridge Zone | |
| Stainless steel backguard | |
| Electric multifunction oven (11 functions) | |
| Easy Steam special function | |
| Electric thermostatic grill | |
| Touch control electronic programmer | |
| Interior halogen light | |
| Removable inner door glass for cleaning | |
| Usable volume: 74 litres | |
| A energy rating | |
| ACCESSORIES:2 shelves, telescopic sliding kit, tray |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Integrated clock | Yes |
| Hob type | Zone induction hob |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Electronic ignition type | One hand ignition |
| Cooking zone 1 position | Right front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 power | 1200 W |
| Cooking zone 1 boost | 1500 W |
| Cooking zone 2 position | Right rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 power | 1800 W |
| Cooking zone 2 boost | 2100 W |
| Cooking zone 3 position | Left front |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 power | 1800 W |
| Cooking zone 3 boost | 2100 W |
| Cooking zone 4 position | Left rear |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 power | 1800 W |
| Cooking zone 4 boost | 2100 W |
| Residual heat indicator | Yes |
| Utensil detection | Yes |
| Pan detection | Yes |
| Hob on indicator | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Easy to clean (hob) | Yes |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 74 L |
| Grill | Yes |
| Oven position | Bottom |
| Grill power | 1100 W |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Oven door material | Glass/metal |
| Removable oven door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelves | 3 shelves |
| Number of shelf positions | 7 |
| Interior light | Yes |
| Number of functions | 11 |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Steam cooking | Yes |
| Slow cooking | Yes |
| Hob timer | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Child lock | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.92 kWh |
| Connected load (electric) | 2900 W |
| Energy consumption (forced convection) | 0.82 kWh |
| Hob auto power off | Yes |
| Oven auto power off | Yes |
| Telescopic rail included | Yes |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 910 mm |
| Package weight | 56 kg |
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 30 days of delivery. To activate your warranty go to www.delonghi-cookers.co.uk/warranty-registration/'.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Thu 28th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.