2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Ninja ES701UK Retro
Coffee Machine, Stainless Steel
Retail Price
£699
Free Delivery
Spread the cost:
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: ES701UK
- Capacity (litres) - 2
- Number of Grinder Settings - 25
- Semi-automatic
- Coffee Beans, Coffee Capsule, Ground Coffee
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 491 x 317 x 394

| Type | Coffee Machine |
| Brand | Ninja |
| Model | ES701UK |
| Also known as: | ES701UK Retro |
| EAN: | 0622356289818 |
| Appliance placement | Countertop |
| Product type | Espresso machine |
| Water tank capacity | 2 L |
| Coffee input type | Coffee beans, Coffee capsule, Ground coffee |
| Coffee maker type | Semi-auto |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Capacity in cups | 1 cups |
| Built-in grinder | Yes |
| Hot water system | Yes |
| Maximum operating pressure | 9 bar |
| Grinder type | Metal grinder |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Number of grinder settings | 25 |
| Built-in milk frother | Yes |
| Milk tank | Yes |
| Steam pipe | Yes |
| Fast heat | Yes |
| Preheat function | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Cup warmer | Yes |
| Water hardness selector | Yes |
| Programmable | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Milk system cleaning program | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Country of origin | China |
| Espresso making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Number of programs | 6 |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Removable drip tray | Yes |
| Indication light | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Power | 1650 W |
| Auto power off | Yes |
| Width | 317 mm |
| Depth | 394 mm |
| Height | 491 mm |
| Weight | 14.1 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 388 x 401 x 501 mm |
| Package width | 388 mm |
| Package depth | 401 mm |
| Package height | 501 mm |
| Package weight | 14.9 kg |
| Package weight | 14.9 kg |
| Number of coffee capsules included | 0 pc(s) |
| Built-in coffee tamper | Yes |
| Automatic coffee grinding | Yes |
| Customise each drink | yes |
| Fully automatic | Coffee & Milk |
| Dishwasher proof accessories | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 317 x 340 x 387 mm |
| Type | Coffee/Espresso |
| Colour | Yes |
| Pump pressure | 14 bar |
| Number of cups | 1 pc(s) |
| Accessories included | 6 |
| Gross weight | 12.3 g |
| Filter | portafilter |
| Hot water wand | Yes |
| Steam nozzle | Yes |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase. To activate your warranty go to www.ninjakitchen.co.uk/register-guarantee or scan the QR code in your instruction booklet.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £140 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.