5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark EX220UK
Floor Cleaner and Washer, Grey
£149
Save £80.99
Was £229.99
£155 with delivery
Service that goes further
- Product code: EX220UK
- Floor Types - Carpet
- Tank Capacity (Litres) - Clean 2.3/Dirty 0.85
- Weight - 8.76 kg
- 3 x more pet hair removal than any upright carpet cleaner
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1121 x 381 x 361

| Type | Floor Cleaner and Washer |
| Brand | Shark |
| Model | EX220UK |
| EAN: | 0622356321051;622356321051 |
| 3 x more pet hair removal than any upright carpet cleaner | |
| Professional deep carpet cleaning for homes with pets: High-pressure spray & powerful suction deliver deeper cleaning than a regular vacuum** | |
| Built for pet hair: Anti-clumping, anti-clogging, anti-tangle | |
| Deep Clean Pet formula removes embedded dirt, grime, odours & pet stains | |
| Includes Deep Clean Pet formula starter bottle. Colour: Grey/Burgundy |
| Machine type | Handheld |
| Cleaning type | Deep |
| Cleaning surfaces | Carpet |
| Fresh water tank capacity | 2.3 L |
| Dirty water tank capacity | 0.85 L |
| Product colour | Grey, Magenta |
| Portable | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Cord length | 7.6 m |
| Operating radius | 2.2 m |
| Width | 381 mm |
| Depth | 361 mm |
| Height | 1121 mm |
| Weight | 8.76 kg |
| Package width | 333 mm |
| Package depth | 416 mm |
| Package height | 742 mm |
| Package weight | 11.9 kg |
| Package type | Box |
| Cleaning fluid | Yes |
| Cleaning brush | Yes |
| Package volume | 96587 cm³ |
| Country of origin | China |
5 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase To activate your warranty go to www.sharkclean.co.uk/register-guarantee.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.