2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark FA022UKLV
Cooling and Heating Fan, Purple
£119.99
Save £10
Was £129.99
£125.99 with delivery
- Product code: FA022UKLV
- The first 3-in-1 personal cooling system
- Sleek & portable, travel-friendly design
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 112 x 842 x 45

| Type | Cooling and Heating Fan |
| Brand | Shark |
| Model | FA022UKLV |
| EAN: | 0622356368438;622356368438 |
| The first 3-in-1 personal cooling system: Stay cool with high-speed fan, ultra-fine misting and InstaChill cooling | |
| Sleek & portable, travel-friendly design: The powerful indoor & outdoor system that youll want to take everywhere, in a range of on-trend colours | |
| InstaChill cooling plate: Instantly chills on contact to lower skin temperature by up to 9C* | |
| International Civil Aviation Organisation (ICAO) compliant: Perfect for travel and can be safely stored in your carry-on luggage | |
| Swap, customise & chill: Switch attachments and add accessories (sold separately) for more ways to stay cool | |
| Includes: ChillPill system, fan cap, misting pod, InstaChill cooling plate, charging cable and 3 replacement wicks. Colour: Haze |
| Product colour | Beige |
| Number of speeds | 10 |
| Noise level | 72 dB |
| Fan speed (max) | 25000 RPM |
| Fan diameter | 45 mm |
| Tilt angle | 110° |
| Control type | Slider |
| Number of fan blades | 9 |
| Protection grid | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display | LED |
| Cord length | 0.44 m |
| Country of origin | China, Vietnam |
| Care information | Hand wash exterior, hard plastic, non-electronic parts with damp cloth or alcohol wipe |
| Tilt adjustment | Yes |
| Number of modes | 10 |
| Breeze function | Yes |
| Power source type | Battery |
| Power consumption (typical) | 15 W |
| AC input voltage | 5 V |
| Output power | 15 W |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery capacity | 4700 mAh |
| Battery voltage | 3.65 V |
| Battery recharge time | 3.5 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Width | 842 mm |
| Depth | 45 mm |
| Height | 112 mm |
| Weight | 350 g |
| Manual | Yes |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 71 mm |
| Package weight | 530 g |
| Package type | Box |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase To activate your warranty go to www.sharkclean.co.uk/register-guarantee.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
£119.99
Save £10
Was £129.99
£119.99
Save £10
Was £129.99
Customers also bought
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £40 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More


Loading
You've added an item to your basket.