2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark FA050UK
FlexBreeze HydroGo Misting Fan, Grey
£129
£135 with delivery
- Product code: FA050UK
- Style - Household blade fan
- Take the mist with you
- Grab-and-go portability
- 12 hours of cordless runtime
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 291 x 212 x 220

| Type | FlexBreeze HydroGo Misting Fan |
| Brand | Shark |
| Model | FA050UK |
| EAN: | 622356319829;0622356319829 |
| Take the mist with you: HydroGo Evaporating Cooling produces ultra-fine droplets, so you can enjoy refreshing mist both outdoors and indoors | |
| Grab-and-go portability: Compact and weighing less than 2.1 kg, the Shark FlexBreeze HydroGo is the perfect grab-and-go cooling companion | |
| Stay refreshed for longer: enjoy up to 12 hours of cordless runtime, on speed 1 without misting | |
| Customise your cool: Choose from five fan speeds, two smart breeze modes, continuous mist, or interval mist | |
| Outdoor durability: with a rain resistance IPX5 rating and resistant to UV * , FlexBreeze HydroGo is tough enough for the outdoors rain or shine | |
| Quiet cooling: quiet operation ensures minimal disturbance---perfect for sleeping or working from home |
| Type | Household blade fan |
| Product colour | Charcoal |
| Placement | Floor, Table |
| Number of speeds | 5 |
| Noise level | 65 dB |
| Fan diameter | 175 mm |
| Oscillation range | 45° |
| Control type | Buttons |
| Turbo mode | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Country of origin | China |
| Power source type | AC, Battery |
| Power consumption (typical) | 36 W |
| Battery type | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1900 mAh |
| Width | 212 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 291 mm |
| Weight | 1.77 kg |
| Expanded Polystyrene (EPS) packaging weight | 0 g |
| Paper packaging weight | 687 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Wood packaging weight | 0 g |
| Plastic packaging weight | 26 g |
| Package width | 245 mm |
| Package depth | 229 mm |
| Package height | 311 mm |
| Package weight | 2.07 kg |
| Colour | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 212 x 220 x 291 mm |
Loading
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase To activate your warranty go to www.sharkclean.co.uk/register-guarantee.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £43 with a 3 month plan. Read More


You've added an item to your basket.