2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark FA150UK
FlexBreeze TableMate Indoor to Outdoor High-Velocity Tabletop Fan, Grey
£99.99
Save £50
Was £149.99
£105.99 with delivery
- Product code: FA150UK
- Style - Household blade fan
- Corded & cordless with up to 24 hours* of cordless runtime (*Based on fan speed 1 without oscillation)
- Powerful cooling up to 20m cooling reach
- Includes remote Control for Fan
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 397 x 295 x 307

| Type | FlexBreeze TableMate Indoor to Outdoor High-Velocity Tabletop Fan |
| Brand | Shark |
| Model | FA150UK |
| EAN: | 0622356304665;622356304665 |
| Corded & cordless with up to 24 hours* of cordless runtime (*Based on fan speed 1 without oscillation) | |
| Powerful cooling up to 20m cooling reach | |
| Customise your cooling - 5 adjustable speeds, 180 oscillation & 55 tilt | |
| Quiet Performance - perfect for sleeping and working at home | |
| UV & water-resistant design** - tough enough for the outdoors, rain or shine (**Materials UV-resistant per UL746C. Excludes remote control) | |
| Includes remote Control for Fan | |
| Dimensions: H:40cm W:35cm L:40cm. Weight: 3kg. Colour: Winter Fog |
| Type | Household blade fan |
| Product colour | Grey |
| Placement | Floor, Table |
| Number of speeds | 5 |
| Noise level | 58.8 dB |
| Fan diameter | 287 mm |
| Oscillation range | 180° |
| Control type | Buttons, Remote |
| Timer | Yes |
| Cord length | 3.9 m |
| Country of origin | China |
| Power source type | AC, Battery |
| Power consumption (typical) | 36 W |
| Battery type | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3800 mAh |
| Width | 295 mm |
| Depth | 307 mm |
| Height | 397 mm |
| Weight | 2.77 kg |
| Remote control included | Yes |
| Expanded Polystyrene (EPS) packaging weight | 0 g |
| Paper packaging weight | 1.06 kg |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Wood packaging weight | 0 g |
| Plastic packaging weight | 0 g |
| Package width | 336 mm |
| Package depth | 394 mm |
| Package height | 454 mm |
| Package weight | 4.8 kg |
| Colour | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 295 x 307 x 397 mm |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase To activate your warranty go to www.sharkclean.co.uk/register-guarantee.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £33.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More



Loading
You've added an item to your basket.