2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg FAB32RPG6UK Retro
Total No Frost Fridge Freezer, 60/40, Green, C Rated
Retail Price
£1,899
Free Delivery
Spread the cost:
£158.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now for delivery in 7-28 days
Installation & Recycling Available**
Protection available from £7.99 p/m
Flexible Finance Options
£158.25 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: FAB32RPG6UK
- Net Capacity - Fridge 234 Litres/Freezer 97 Litres
- Internal display for targeted temperature control and a clean, minimalist design
- Interior lighting for perfect visibility of shelves in the refrigerator compartment
- The Multiflow system ensures even distribution of cold air inside the refrigerator
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1968 x 601 x 728
Energy
Rating
| Type | Total No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Smeg |
| Model | FAB32RPG6UK |
| Also known as: | FAB32RPG6UK Retro |
| EAN: | 8017709358594 |
| Internal display for targeted temperature control and a clean, minimalist design | |
| Interior lighting for perfect visibility of shelves in the refrigerator compartment | |
| The Multiflow system ensures even distribution of cold air inside the refrigerator | |
| The fan contributes to an even distribution of air inside the refrigerator | |
| The No Frost system prevents the formation of ice and contributes to better preservation of food in the refrigerator | |
| The external handle ensures practicality and ease of use of the refrigerator | |
| The fruit and vegetable drawer ensures the best storage conditions for fresh food, avoiding any contamination | |
| Inverter compressor reduces noise and vibration levels for a quiet and comfortable kitchen environment | |
| Refrigerant gas R600a | |
| Environmentally friendly R600a refrigerant gas contributes to rapid cooling with lower energy consumption | |
| Climatic class SN-T makes the appliance suitable for working at room temperature between 10 C and 43 C (50 F ~ 109 F) |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Green |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Pastel Green |
| Door hinge | Right |
| Door opening angle | 90° |
| Control type | Buttons |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Refrigerating medium | R600a |
| Refrigerating medium weight | 56 g |
| Housing material | Polypropylene (PP), Steel |
| Shelves material | Glass |
| Number of compressors | 1 |
| Inverter technology | Yes |
| Total net capacity | 331 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Total gross capacity | 350 L |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Holiday function | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Certification | CB, CB Test report |
| Fridge net capacity | 234 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 2 |
| Fridge door balconies | 3 |
| Door bottle balcony | Yes |
| Fast Cooling function | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 97 L |
| Freezing capacity | 6 kg/24h |
| Storage time during power failure | 24 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 0 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Freezer temperature (min) | -18 °C |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Cord length | 1.8 m |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 158 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 64 |
| Connected load | 127 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 0.8 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 601 mm |
| Depth | 728 mm |
| Height | 1968 mm |
| Weight | 103.4 kg |
| Depth without handle | 728 mm |
| Width with door open | 926 mm |
| Depth with door open | 1197 mm |
| Net depth without door | 592 mm |
| Smeg technologies (food storage) | LifePlus 0°C Drawer, Multiflow |
| Package width | 685 mm |
| Package depth | 860 mm |
| Package height | 2090 mm |
| Package weight | 117 kg |
| LED indicators | Power |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£7.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £55 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.