Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG FFB74917ZM
Dishwasher
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: FFB74917ZM
- Place Settings - 14
- GlassCare
- SatelliteClean
- AirDry
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 598 x 622
Energy
Rating
| Type | Dishwasher |
| Brand | AEG |
| Model | FFB74917ZM |
| EAN: | 7333394124148 |
| GlassCare | |
| SatelliteClean | |
| AirDry | |
| Inverter motor |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Door colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.5 m |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Tub material | Stainless steel |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Number of washing programs | 8 |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 44 dB |
| Dishwashing programs | 60min, 90min, 160min, Eco, Pre-wash, Quick |
| Cycle time | 240 min |
| AquaStop function | Yes |
| Overflow protection | Yes |
| Drying system | AirDry |
| Number of temperature settings | 4 |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Auto power off | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Automatic door opening | Yes |
| Adjustable rinse dosage | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Water consumption per cycle | 10.5 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 75 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 1950 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 598 mm |
| Depth | 622 mm |
| Height | 850 mm |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.