10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko FFP4671W
Frost Free Tall Freezer, White, E Rated
- Product code: FFP4671W
- Net Capacity - 256 Litres
- Frost Free
- Freezer Guard Technology
- Fast Freeze Setting
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1714 x 595 x 700
Energy
Rating
| Type | Frost Free Tall Freezer |
| Brand | Beko |
| Model | FFP4671W |
| EAN: | 8690842613050 |
| Frost Free | |
| Freezer Guard Technology | |
| Fast Freeze Setting | |
| Ice Bank Tray | |
| Reversible Doors |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Door hinge | Left |
| Display type | LED |
| Freezer drawers quantity | 5 |
| Door handle(s) note | External handle |
| Flame-retardant back | Yes |
| Freezer net capacity | 256 L |
| Freezing capacity | 18 kg/24h |
| Storage time during power failure | 10 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 38 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Freezer temperature rise (max) | 10 °C/h |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 43 °C |
| Door open alarm | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 240 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 595 mm |
| Depth | 700 mm |
| Height | 1714 mm |
| Weight | 61.5 kg |
| Package tare weight | 5.83 kg |
| Package width | 665 mm |
| Package depth | 730 mm |
| Package height | 1794 mm |
| Package weight | 67 kg |
| Total net capacity | 256 L |
| Minimum operating temperature | -15 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Beko technologies (food storage) | Freezer Guard |
Door Tested 300,000 Times For Proven Durability
Tested for lasting reliability, our freezer doors are engineered to withstand 300,000 open and closes. This not only ensures that the appliance effortlessly handles life's demands but also provides you with peace of mind with every use.
Compressor Tested To Last 25 Years
Tested rigorously to endure anything life throws at them; our refrigerator compressors (used to circulate cold air) have successfully passed VDE's 25-year life tests. This ensures durability and longevity, allowing you to relax knowing your Beko appliance is built to last.
Frost Free
There is no need to manually defrost the freezer. This great feature prevents ice building up and restricting valuable storage space.
Freezer Guard Technology
Whether you need to place your freezer in your garage, outbuilding or anywhere else in your home, our Freezer Guard technology ensures your freezer will always function properly, even in temperatures as low as -15C. We do not recommend you use your fridge compartment in temperatures of 0C and below as food will freeze.
Fast Freeze Setting
Ideal for locking in your food's vitamins and nutrients, the fast freeze setting in the top compartments of our freezers freeze your food 10% faster than the other shelves.
High Temperature Warning Light
The high temperature warning light is a handy feature in case your freezer temperature starts to rise.
Ice Bank Tray
The Ice Bank Freezer Tray is really handy for making and storing ice cubes.
Reversible Doors
Convenient feature, if you are restricted on where you can place your appliance.
Loading
10 years parts and 1 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

You've added an item to your basket.