5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
FISHPACK42
Fisher & Paykel Contemporary Dual Fuel Range Cooker & Hood Pack
£3,787
Spread the cost:
£315.59 for 12 months at 0.0% APR***
Save £68
Separate Price: £3,855
Service that goes further
OR90SDG4X1 Series 7 Contemporary
90cm Dual Fuel Range Cooker
- A
- Five burner hob with with dual wok burner and two powerful triple ring burners
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Zones - 5
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 946 x 897 x 600 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 5 years parts and labour
HC90BCXB4
90cm Chimney Cooker Hood
- A
- Extraction Rate (m³/h) - 617
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- With three fan speeds, plus a boost function, select the perfect extraction rate for your cooking
- Powerful maximum air movement of 617m/hr
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 635-1035 x 898 x 500
- Warranty - 5 years parts and labour
Fisher & Paykel OR90SDG4X1 Series 7 Contemporary
90cm Dual Fuel Range Cooker, Stainless Steel, A Rated
| Type | 90cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Model | OR90SDG4X1 Series 7 Contemporary |
| Components | 81723, 50202 |
| Also known as: | FISHPACK42 |
| EAN: | 9415112815762 |
| Five burner hob with with dual wok burner and two powerful triple ring burners | |
| Convection oven with 140L total capacity and nine oven functions including Pastry Bake with pizza mode | |
| Non-tip full-extension shelves for safe removal of hot dishes |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Stainless steel |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Gas type | LPG |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 type | Small |
| Cooking zone 1 power | 1200 W |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 type | Small |
| Cooking zone 2 power | 1200 W |
| Easy to clean (hob) | Yes |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 121 L |
| Grill | Yes |
| Oven position | Bottom |
| Oven gross capacity | 140 L |
| Grill power | 4500 W |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Oven door material | Glass |
| Removable oven door | Yes |
| Cool door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Number of shelf positions | 6 |
| Removable shelf runners | Yes |
| Interior light | Yes |
| Number of functions | 9 |
| Convection cooking | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Easy to use | Yes |
| Energy consumption (conventional) | 1.46 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 1 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Current | 22 A |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Baking tray | Yes |
| Width | 897 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 946 mm |
| Height (min) | 898 mm |
| Installation compartment width | 900 mm |
| Installation compartment depth | 600 mm |
Fisher & Paykel HC90BCXB4
90cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, A Rated
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Model | HC90BCXB4 |
| Components | 81723, 50202 |
| Also known as: | FISHPACK42 |
| EAN: | 9415112502020 |
| With three fan speeds, plus a boost function, select the perfect extraction rate for your cooking | |
| Powerful maximum air movement of 617m/hr | |
| Dishwasher-safe filters that are easy to remove and clean | |
| Wi-Fi enabled for notifications through the SmartHQ app |
| Maximum extraction power | 617 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Number of speeds | 3 |
| Boost function | Yes |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Silver, Stainless steel |
| Control type | Touch, Wireless |
| Wi-Fi | Yes |
| Number of motors | 1 |
| Number of filters | 3 pc(s) |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb type | LED |
| Annual energy consumption | 42 kWh |
| Motor power | 130 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Width | 898 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height (min) | 635 mm |
| Height (max) | 1035 mm |
| Weight | 24 kg |
| Package width | 975 mm |
| Package depth | 350 mm |
| Package height | 580 mm |
| Package weight | 24 kg |
| Country of origin | China |
5 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.