2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG FSB54607Z
Fully Integrated Dishwasher, 13 Place Settings, C Rated
- Product code: FSB54607Z
- Place Settings - 13
- Sensorlogic
- Multi-tab
- Delay Start
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 818 x 596 x 550
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Dishwasher |
| Brand | AEG |
| Model | FSB54607Z |
| EAN: | 7333394107004 |
| Sensorlogic | |
| Multi-tab | |
| Delay Start | |
| Height Adjustable Upper Basket | |
| Audible Alarm |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Black |
| Control type | Touch |
| Cord length | 1.5 m |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Outlet hose length | 1.5 m |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Lower basket rack | Fixed |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Tub material | Stainless steel |
| Number of place settings | 13 place settings |
| Number of washing programs | 5 |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 44 dB |
| Dishwashing programs | 90min, AutoSense, Eco, Maintenance wash, Quick 30min, SelfCare |
| Temperature (max) | 60 °C |
| Cycle time | 240 min |
| AquaStop function | Yes |
| Drying system | AirDry |
| Number of temperature settings | 2 |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 3 h |
| AquaSensor function | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Floor indicator light | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Water consumption per cycle | 9.9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 74 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per cycle | 0.735 kWh |
| Connected load | 1950 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency index (EEI) | 43.9 |
| Washing efficiency index (EU 2017/1369) | 1.121 |
| Drying efficiency index (EU 2017/1369) | 1.061 |
| Width | 596 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 818 mm |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 820 mm |
| Installation compartment height (max) | 900 mm |
| AEG technologies (dish washing) | AirDry, Beam-on-floor, QuickSelect®, XtraPower |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Wed 27th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.