Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG FSE83837P 9000 ComfortLift
Fully Integrated Dishwasher
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: FSE83837P
- Place Settings - 14
- ComfortLift
- The uncomplicated way to responsible dishwashing - Responsible choices made easy
- Customisable space and convenient cleaning with MaxiFlex
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 818 x 596 x 550
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Dishwasher |
| Brand | AEG |
| Model | FSE83837P 9000 ComfortLift |
| Also known as: | FSE83837P |
| EAN: | 7332543761197 |
| ComfortLift. Effortless dishwashing. Mastered - This world-leading ComfortLift gently lifts the lower dishwasher rack up to a comfortable height. For easy loading and unloading. Elevating dishwashing to a whole new level | |
| The uncomplicated way to responsible dishwashing - Responsible choices made easy. Use the QuickSelect touchscreen slider to select your prefered cycle time and the Ecometer guides you to the most sustainable program to save energy and water through visually green bars | |
| Customisable space and convenient cleaning with MaxiFlex - The MaxiFlex drawer is engineered to accommodate cutlery and utensils of many sizes, whether large or awkwardly shaped. Flexible dividers and maximised depth mean each load is customisable. Essentially every item is seamlessly loaded and cleaned in one go | |
| At-a-glance check - This dishwasher has a clever way to keep you fully up to date with the status of your dishes. Its beam-on-floor technlogy projects a red light onto the floor while the cycle is still in progress. And when everything is ready to unload, it switches to a green one. Simple, and effective | |
| SatelliteClean. Powerful dishwashing. Without using extra water - |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Black |
| Built-in water softener | Yes |
| Adjustable water softener | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Cord length | 1.6 m |
| Inlet hose length | 1.8 m |
| Outlet hose length | 0.18 m |
| Water fill | Cold, Hot |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Door hinge | Sliding |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Number of washing programs | 7 |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 44 dB |
| Dishwashing programs | 60min, 90min, 160min, Auto, Eco, Glass/Delicate, Quick, Silent |
| Cycle time | 240 min |
| AquaStop function | Yes |
| Overflow protection | Yes |
| Drying system | AirDry |
| Automatic programs | Yes |
| Number of temperature settings | 4 |
| Cycle time (quick washing program) | 30 min |
| Integrated timer | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| AquaSensor function | Yes |
| Glass protection | Yes |
| Half-load | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Load sensor | Yes |
| Automatic load recognition | Yes |
| Multitab option | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Floor indicator light | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Water consumption per cycle | 11 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 85 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per cycle | 0.848 kWh |
| Connected load | 1950 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 596 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 818 mm |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 820 mm |
| Installation compartment height (max) | 900 mm |
Customers also bought
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.