Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG FSS53637Z 6000 SatelliteClean
Fully Integrated Dishwasher
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: FSS53637Z
- Place Settings - 13
- Powerful dishwashing. With SatelliteCleanŽ
- Effortless cycle-setting with QuickSelect
- Open-door drying with AirDry
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 818 x 596 x 550

Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Dishwasher |
| Brand | AEG |
| Model | FSS53637Z 6000 SatelliteClean |
| Also known as: | FSS53637Z |
| EAN: | 7332543788286 |
| Powerful dishwashing. With SatelliteCleanŽ | |
| Effortless cycle-setting with QuickSelect | |
| Open-door drying with AirDry | |
| At-a-glance check | |
| Seamless integration |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | White |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Cord length | 1.5 m |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Outlet hose length | 1.5 m |
| Water fill | Cold |
| Number of baskets | 1 basket(s) |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Lower basket rack | Foldable |
| Lower basket rack type | Double |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Tub material | Stainless steel |
| Door hinge | Sliding |
| Number of place settings | 13 place settings |
| Number of washing programs | 7 |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 44 dB |
| Cycle time | 240 min |
| AquaStop function | Yes |
| Drying system | AirDry |
| Number of temperature settings | 4 |
| Integrated timer | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Quick Time function | Yes |
| AquaSensor function | Yes |
| Glass protection | Yes |
| Load sensor | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Number of spray zones | 2 |
| Automatic door opening | Yes |
| Floor indicator light | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Water consumption per cycle | 9.9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 84 kWh |
| Energy consumption per cycle | 0.835 kWh |
| Connected load | 1950 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Width | 596 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 818 mm |
| Weight | 37.8 kg |
| Installation compartment width | 60 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Installation compartment height (min) | 82 cm |
| Installation compartment height (max) | 88 cm |
| Package width | 635 mm |
| Package depth | 680 mm |
| Package height | 864 mm |
| Package weight | 39.3 kg |
Customers also bought
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.