2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG FSS96828P
Fully Integrated Dishwasher, 14 Place Settings, A Rated
Retail Price
£799
Save £70
Was £869
Free Delivery
Spread the cost:
£66.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now for delivery in 4+ weeks
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.89 p/m
Flexible Finance Options
£66.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: FSS96828P
- Place Settings - 14
- Sensorlogic
- Multi-tab
- Delay Start
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 818 x 596 x 560
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Dishwasher |
| Brand | AEG |
| Model | FSS96828P |
| EAN: | 7333394109527 |
| Sensorlogic | |
| Multi-tab | |
| Delay Start | |
| Time Remaining Indicator | |
| Height Adjustable Upper Basket | |
| Long Stem Wine Glass Holder | |
| Interior Light | |
| Audible Alarm |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Door colour | Not applicable |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.6 m |
| Inlet hose length | 1.8 m |
| Outlet hose length | 1.8 m |
| Water fill | Cold, Hot |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Number of washing programs | 7 |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 43 dB |
| Dishwashing programs | Auto 45-70°C, Bio, Eco, Glass/Delicate, Intensive, Night, Normal, Pre-rinse, Quick, Rinsing + drying |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Cycle time | 310 min |
| Drying system | Natural |
| Number of temperature settings | 4 |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (min) | 1 h |
| Delay start (max) | 24 h |
| AquaSensor function | Yes |
| Glass protection | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Floor indicator light | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Interior light | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Water consumption per cycle | 11 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 54 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per cycle | 0.542 kWh |
| Connected load | 1550 W |
| Connected load (max) | 2200 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency index (EEI) | 31.9 |
| Washing efficiency index (EU 2017/1369) | 1.121 |
| Drying efficiency index (EU 2017/1369) | 1.061 |
| Energy efficiency class (old) | A+++ |
| Width | 596 mm |
| Depth | 560 mm |
| Height | 818 mm |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 560 mm |
| Installation compartment height (min) | 820 mm |
| Installation compartment height (max) | 900 mm |
| Drying class | A |
| Annual energy consumption | 241 kWh |
| Annual water consumption | 3080 L |
| Washing class | A |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.89
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.