2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense FV298N4ACE
No Frost Tall Freezer, Stainless Steel, E Rated
£449
Free Delivery
- Product code: FV298N4ACE
- Net Capacity - 240 Litres
- No frost
- Multi air flow system
- Digital display
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1720 x 595 x 590
Energy
Rating
| Type | No Frost Tall Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | FV298N4ACE |
| EAN: | 6921727067302 |
| No frost | |
| Multi air flow system | |
| Digital display | |
| Precise temperature Control | |
| Interior LED light | |
| Supper freeze function | |
| Alarm function | |
| Eco function | |
| Environmental-friendly technology | |
| 90 degree door open | |
| Winter Guard Technology |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Reversible doors | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 5 |
| Door hinge | Right |
| Display type | LCD |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Plastic |
| Freezer net capacity | 240 L |
| Freezing capacity | 10.8 kg/24h |
| Storage time during power failure | 10 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| No Frost system | Yes |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Cooling system | Static |
| Ice cube tray | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 24 °C |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 234 kWh |
| Width | 595 mm |
| Depth | 590 mm |
| Height | 1720 mm |
| Depth without handle | 510 mm |
| Weight | 55 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 647 x 628 x 1800 mm |
| Package weight | 61000 kg |
| Package volume | 229 cm³ |
| Package width | 647 mm |
| Package depth | 628 mm |
| Package height | 1800 mm |
| Package weight | 61 kg |
| UN number | 84181020 |
| Lever | Yes |
| Total capacity | 229 L |
| Total net capacity | 229 L |
| Country of origin | China |
| Hisense technologies (food storage) | 90° Door Design, Reversible Door, Total No Frost, Winter Guard |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £149.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.