5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG FWY706NCTN1
Washer Dryer, 10kg/6kg, 1400 Spin, Black, D Rated
£699.99
Service that goes further
- Product code: FWY706NCTN1
- Capacity (kg) - Wash 10/Dry 6
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Blitz through a 5kg load in just 39 minutes with TurboWash360 technology, with no impact to wash quality
- LG's Steam technology bathes your clothes in sanitizing steam to reduce allergens by up to 99.99%, approved by BAF (British Allergy Foundation)
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 565 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | LG |
| Model | FWY706NCTN1 |
| EAN: | 8806096852446 |
| Blitz through a 5kg load in just 39 minutes with TurboWash360 technology, with no impact to wash quality | |
| LG's Steam technology bathes your clothes in sanitizing steam to reduce allergens by up to 99.99%, approved by BAF (British Allergy Foundation) | |
| AI Direct Drive detects load and fabric characteristics to offer 18% more fabric care, keeping your clothes lasting longer | |
| The AI Wash cycle is a dedicated separate cycle to enable customized washing using the best motion and stroke depending on the fabric for optimal care | |
| With clever packaging and innovative technologies LG can offer increased capacities in smaller space than industry standard |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Colour name | Onyx Black |
| Control type | Rotary, Touch |
| Display type | LED |
| Rated capacity (washing & drying) | 6 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | A |
| Rated capacity (washing) | 10 kg |
| Washing programs | Cotton, Smart AI, Eco 40-60°C, Mix, Easy care, Hygiene/anti-allergy, Quick 14min, Delicate/silk, Rinse & spin |
| Drying programs | Cotton, Wash&Dry, Mix, Hygiene/anti-allergy |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | A |
| Noise level (wash) | 54 dB |
| Noise level (spin) | 71 dB |
| Noise level (drying) | 71 dB |
| Overflow protection | Yes |
| Half-load | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 52 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 46 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 90 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 308 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| LG technologies (clothes care) | AI DD™, Inverter Direct Drive Motor, 6 Motion DD, Steam™, Pause & Add |
| Depth | 565 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 70 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 74 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.lg.com/uk/5-year-warranty/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.