5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG GA5PB50FAB
Built-In Electric Single Oven with Pyrolytic Cleaning, Black, A+ Rated
£599.99
Save £100
Was £699.99
Free Delivery
Spread the cost:
£50 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: GA5PB50FAB
- Capacity (Usable Litres) - 71
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 594 x 595 x 567

Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | AEG |
| Model | GA5PB50FAB |
| EAN: | 7333394148014 |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 71 L |
| Total oven power | 3250 W |
| Oven net capacity | 71 L |
| Grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Steam cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Oven cooking method | Combi steam |
| Bottom heating | Yes |
| Fast heat | Yes |
| Oven thermostat range | 30 - 300 °C |
| Grill power | 2300 W |
| Fan grill function | Yes |
| Maximum temperature (convection) | 300 °C |
| Conventional cooking | Yes |
| Multi-step cooking | Yes |
| Minimum temperature (convection) | 30 °C |
| Cooling fan | Yes |
| Cleaning type | Pyrolytic |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Shelves material | Chrome |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Interior material | Enamel |
| Retractable knobs | Yes |
| Handle colour | Stainless steel |
| Knobs colour | Stainless steel |
| Display type | LED |
| Grill surface area | 1424 cm² |
| Door hinge | Down |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Noise level | 48 dB |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Delayed start timer | Yes |
| Food probe | Yes |
| Child lock | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy consumption (conventional) | 1.09 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.69 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 3250 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Energy efficiency index (EEI) | 81.2 |
| Current | 16 A |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| Illumination location | Top |
| Bulb power | 40 W |
| AEG technologies (cooking) | Isofront® Plus, Turbo Grilling |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 590 mm |
| Width | 595 mm |
| Depth | 567 mm |
| Height | 594 mm |
| Weight | 34 kg |
| Package weight | 35 kg |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 2 |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
5 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
5
Year
Warranty
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 27th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £200 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.