5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG GBBSJ2CCPY
Total No Frost Fridge Freezer, 70/30, Silver, C Rated
Retail Price
£729
Free Delivery
Spread the cost:
£60.75 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: GBBSJ2CCPY
- Net Capacity - Fridge 262 Litres/Freezer 113 Litres
- DoorCooling cools more evenly and faster than conventional systems, preserving freshness
- FRESHConverter is a drawer for veg, fish and meat, where control the optimal temperature
- Total No Frost cools faster through multiple air vents with a frost-free environment
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2030 x 597 x 674
Energy
Rating
| Type | Total No Frost Fridge Freezer |
| Brand | LG |
| Model | GBBSJ2CCPY |
| EAN: | 8806096560310 |
| DoorCooling cools more evenly and faster than conventional systems, preserving freshness | |
| FRESHConverter is a drawer for veg, fish and meat, where control the optimal temperature | |
| Total No Frost cools faster through multiple air vents with a frost-free environment | |
| With a minimalist design that maximises elegance and convenience, fit in any interior | |
| The Inverter Compressor works to cool effectively, keeping running noise to a minimum |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Prime Silver |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Refrigerating medium | R600a |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Number of doors | 2 door(s) |
| Total net capacity | 375 L |
| Climate class | T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 33 dB |
| Water supply type | Not supported |
| Holiday function | Yes |
| Fridge net capacity | 262 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Cooling system | Dynamic (fan-assisted) |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 113 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fresh converter | Yes |
| Fresh balancer | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 175 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 597 mm |
| Depth | 674 mm |
| Height | 2030 mm |
| Weight | 70 kg |
| Net depth without door | 608 mm |
| LG technologies (food storage) | DoorCooling+™, FreshConverter™, LINEARCooling™, Multi-Air Flow, Smart Diagnosis, Smart Inverter Compressor™, ThinQ, Total No Frost |
| Package width | 651 mm |
| Package depth | 764 mm |
| Package height | 2135 mm |
| Package weight | 77.6 kg |
| Electronic control | Yes |
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.lg.com/uk/support/product-support/product-registration/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Sat 23rd May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £160 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.