5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff GI7812EE0G N50
No Frost Built-In Freezer, Fixed Hinge, E Rated
Retail Price
£1,128
Save £20
Was £1,148
Free Delivery
Spread the cost:
£94 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: GI7812EE0G
- Net Capacity - 212 Litres
- No Frost No more defrosting your freezer
- Vario Zone Personalise your drawers with various loading options to find the perfect fit
- BigBox
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1772 x 558 x 545
Energy
Rating
| Type | No Frost Built-In Freezer |
| Brand | Neff |
| Model | GI7812EE0G N50 |
| Also known as: | GI7812EE0G |
| EAN: | 4242004274902 |
| No Frost No more defrosting your freezer | |
| Vario Zone Personalise your drawers with various loading options to find the perfect fit | |
| BigBox |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 7 |
| Door hinge | Left |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Freezer net capacity | 212 L |
| Freezing capacity | 13.8 kg/24h |
| Storage time during power failure | 8 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| No Frost system | Yes |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Ice cube tray | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Cord length | 2.3 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 235 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Width | 558 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 1772 mm |
| Weight | 64.1 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 1775 mm |
| Installation compartment height (max) | 1775 mm |
| Package width | 610 mm |
| Package depth | 640 mm |
| Package height | 1840 mm |
| Package weight | 68.8 kg |
| Neff technologies (food storage) | BigBox |
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.neff-home.com/uk/service/warranty.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £376 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.